Базовите масла са пълни с ценни хранителни вещества за кожата – естествени антиоксиданти, витамини, есенциални мастни киселини – които я подхранват, регенерират, лекуват и предпазват. Всяко масло има своите специфични свойства благодарение на своя хранителен състав и е подходящо за различен тип кожа.
Важен критерий за избор на масло е профилът на неговите мастни киселини. Защо е толкова важен? На първо място, за да определите попивната способност: като общо правило маслата, които попиват бързо, са тези, които съдържат по-голямо количество полиненаситени мастни киселини: Омега 3 (алфа-линоленова киселина) и Омега 6 (линолова и гама-линоленова киселина). Такива масла са например шипка, коноп, пореч. Те обаче имат склонност да се развалят по-лесно, затова не купувайте големи количества от тях и съхранявайте в хладилник. Друго общо правило: ако Вашата кожа е склонна към запушване на порите, избирайте масла, които съдържат по-малко количество олеинова и по-голямо количество линолова киселина – като например пореч, коноп, малина, вечерна иглика, гроздови семки, пшеничен зародиш и др. Трето: откриете ли след проба, че някое масло не се приема добре от Вашата коса или кожа, е добра идея да избягвате масла със сходен профил на мастни киселини.
Линоловата киселина е Омега-6 полиненаситена есенциална мастна киселина. Тя овлажнява кожата и има мощно противовъзпалително действие. Когато не се приема достатъчно количество от нея вътрешно, мастните жлези произвеждат богат на олеинова киселина себум, който дразни кожата и благоприятства появата на акне. Смята се, че този тип себум е по-сух и втвърден и предразполага към комедони и милиуми, както и запушване на фоликулите и води до инфекции. Според проучване линолова киселина, приложена върху кожата в продължение на месец, е довела до 25% намаляване на фоликулярните кисти и микрокомедони. Линоловата киселина е от изключително значение за изграждането и поддържането на здрава кожна бариера – която защитава тялото и има функцията да изхвърля навън вредни елементи като токсини, патогени, микроби, като в същото време задържа влага и хранителни вещества. Без добро овлажняване кожата лесно става суха и напукана, предразположена към атопичен дерматит, акне и други кожни проблеми – така че достатъчният вътрешен и външен прием на линолова киселина е от изключителна важност.
Олеиновата киселина е Омега-9 мононенаситена киселина, която се произвежда от човешкото тяло и може да бъде намерена в кожния себум. Тя подпомага регенерацията на кожата и също има противовъзпалително действие. Тъй като наподобява себума, се абсорбира добре и съдейства за абсорбирането на други нутриенти. По-трайна е от други киселини като гама-линоленова и линолова киселина. Някои проучвания показват, че хора със склонна към появата на акне кожа е добре да избягват масла, богати на олеинова киселина, поне в определени участъци. Масла с високо съдържание на олеинова киселина са: авокадо, зехтин, камелия, лешник, бадем и други.
Масла, богати на алфа-линоленова киселина, са отлично средство в борбата срещу стареене на кожата. Тази Омега-3 есенциална мастна киселина подпомага кожната регенерация, овлажнява кожата, успокоява и помага при сърбеж и възпаления.
Алфа-линоленова киселина ще намерите в маслата от шипка, ракитник, коноп, малина, бъз.
Гама-линоленовата киселина успокоява възпалената и раздразнена кожа и има положителен ефект при екзема и дерматит, а също и акне. Помага на кожата да запази влагата: намалява трансепидермалната загуба на вода, което е от особена важност за по-зрялата кожа. Също така се счита, че помага при акне.
Масла с високо съдържание на гама-линоленова киселина са пореч, вечерна иглика, боровинка.
Профил на мастните киселини в някои базови масла ще намерите тук. Не забравяйте – общите съвети за избор може да не са приложими във Вашия случай; тествайте внимателно всяко ново масло, особено ако сте предразположени към алергии и сте с чувствителна кожа.
Източници:
Letawe C, Boone M, Pierard GE: Digital Image Analysis of the Effect of Topically Applied Linoleic Acid on Acne Microcomedones
Ottaviani M, Camera E, Picardo M: Lipid Mediators in Acne
Здравейте!
Тъй като имам кошмарно чувствителна кожа с наченки на розацея,ми препоръчаха масло от ракитник.Въпросът ми е как се нанася върху кожата-в чист вид ли или смесен с крем,например.И мога ли да го купя от вашите дистрибутори или трябва да го поръчам?
Предварително благодаря!
Здравейте, маслото от ракитник е сравнително мазно и попива бавно. Ако кожата Ви е нормална към мазна, по-добре е да го смесите с друго по-леко масло /около 1/5 ракитник, 4/5 друго масло/ – а може и да се добави малко количество към обичайния крем за лице.
Можете да се уговорите с някой от дистрибуторите да го включат в следващата си поръчка – обичайно не поддържат от видовете масла, а само по предварителна заявка.
Много благодаря за отговора!
Здравейте, кожата ми за момента е сравнително чиста, но имам доста пигментни петна и от време на време отново получавам пъпки и трудно премахващи се несъвършенства, дали ще ми препоръчате нещо, което да спомогне за оправянето на тези проблеми в дълбочина?
Здравейте, при пигментни петна добре действа смес от куркума и лимонов сок /но ако кожата е чувствителна – може да се замени със сок от краставица например/. Манджиста също, не я препоръчвам при светла и чувствителна кожа.
Има един метод за почистване на кожата с масла, който смятам подобрява цялостния вид на кожата на лицето. Накратко, прави се смес от масла – добре е част от сместа да е рициново масло, то има добро почистващо действие – и още някое базово масло, например жожоба. Нанася се от сместа върху кожата на лицето и се прави лек масаж в продължение на 2-3 минути; след това се взима чиста хавлиена кърпа, потапя се в гореща вода, отцежда се и се поставя върху лицето. След около половин минута хавлията изстива, леко се попива кожата, кърпата се намокря пак – повтаря се 3-4 пъти, за да се напари кожата добре.
Първите няколко пъти може да се появи някоя нова пъпка, но методът наистина действа много добре и кожата се почиства чудесно и е по-свежа; а с времето несъвършенствата много намаляват.
Здравейте!
Кожата ми нормална към суха, но периодично ми излизат пъпки около МЦ или ако се замърся с нещо(явно е по-чувствителна към околната среда). Имам малко белези от акне и по-неравна кожа. Бих искала да попитам какво масло ще е най-подходящо за мен и дали от шипковото ще имам ефект? Четох за него, че действа добре точно за петна и малки бръчки.
Благодаря Ви предварително!
Здравейте, шипковото масло е добре – да, но ако се появяват пъпчици или черни точки, може да го разредите с пореч например – то съдържа салицилова киселина, или черен бъз – също много леко и бързо попиващо масло.
Здравейте!Имам дилема между конопеното масло и това от пореч.Може ли да ме посъветвате кое от двете е по-подходящо за смесена(проблемна)кожа с разширени пори,които като се запушат излизат пъпки и едновренно с това е доста дехидратирана,опъва и се лющи през зимата.
Здравейте, моята кожа също е смесена и личният ми фаворит е маслото от черен бъз. Маслото от пореч сякаш е по-подходящо за мазна кожа; някои участъци през зимата остават по-опънати след баня дори с него. С маслото от коноп нямам все още лични впечатления при по-продължителна употреба; може би е с една идея по-мазно от маслото от бъз.
HennaFox,какво е мнението Ви за рициновото масло за дълготрайна употреба за лице? От около два месеца използвам за лице само рициново масло, смесено или с масло от здравец или с масло от розмарин /в пропорции определени „на око“/. Засега съм доволна, но са минилали само два месеца. Надявам се Вие или някой от читателите на блога да споделят опит или мнение на базата на прочетена информация.
Рициновото масло,което използвам е купено от аптеката. Спрях се на него заради добрата попиваемост. Задържа влагата в кожата и я омекотява задълго. Чела съм, че поради изключителната си способност да попива не запушва порите и се използва за „транспортьор“ на полезни вещества към по-дълбоките слоеве на кожата. Е, чак по-дълбоките, не знам дали е коректно написано, но в информацията, която споменавам по памет, се говореше че попива по-дълбоко от другите масла, а не оставя филм върху кожата както, да кажем, прасковеното масло. Освен това се твърди, че имало и регенериращо и противовъзпалително действие. Също избелвало пигментни петна, което обаче личният ми двумесечен опит с рициновото масло засега не е потвърдил.Може би защото го мажа само сутрин.
Както споменах, рициновото масло засега си го купувам от аптека, но на сайт на търговец /в Русия/ на рициново масло
?,?
се споменаваше,че според степента на пречистване то е с различно качество и съответна на него цена. В магазините за био
? ?
продукти рициновото масло е много по-скъпо от аптечното.
?От няколко дни се чудя дали да не заменя
?р?
ициновото масло с шипково, но май не са взаимно заменяеми,както погрешно съм останала с впечатление.За шипковото срещам твърдения,че имало лифтинг ефект, но не ми е ясно на каква основа е този ефект и не е ли просто
?опит ?
едно ново за нашия пазар масло да бъде промоутирано.
Тъй като моите симпатии засега са на страната на рициновото, какаовото и маслото от карите, надявам се да ме посъветвате тези две по-твърди масла съчетаеми ли са с рициновото масло. Благодаря предварително на всеки, който ми помогне да се ориентирам в темата.
Здравейте, да си призная – нямам кой знае какъв личен опит с рициновото масло. Взимала съм преди години, от аптеката, за почистване на лице; смесвах го с още едно масло – в момента не мога да си спомня кое- но ми се получи проблем, от чиста кожа се появи кистозно акне. Така и не разбрах в кое е била причината, но така или иначе не съм ползвала от тогава. Сега се разрових и наистина чета чудни неща за него.
Тук обаче е важно да отбележа, че според мен има огромно значение вида на ползваното масло, източника и начина на извличане. Ако не е студено пресовано, а при извличането са ползвани химикали – солвенти; ако при отглеждането са ползвани пестициди; ако са загубени много от хранителните свойства на маслото поради неправилно опаковане и съхранение – то вече не е точно това масло, за което четем. 😉
С твърдите масла също нямам опит – какаовото със сигурност знам, че е комедогенно. Кожата ми е смесена към мазна, доста предразположена към комедони и разширени пори – така че много внимавам с маслата, които ползвам, и рядко си позволявам да експериментирам.
Съжалявам, че не мога да дам по-пълен съвет; моите критерии при избор на масло са други. 🙂
Здравейте!Искам да попитам за маслото от нийм,какво количество се слага в маските за коса и в тези за лице?Може ли да се използва чисто за лицето?
Здравейте, маслото е доста силно и при по-чувствителна кожа може да има реакция, ако се използва неразредено. Най-добре да се разреди в съотношение 1:5 с друго базово масло.
Дори малко количество от него е достатъчно като добавка в маските, за да прояви ползотворното си действие – напр. 1 ч.л. или дори по-малко (за лицето).
Здравейте , имам намерение да си направя домашен крем за лице.Кожата ми е нормална към мазна ,като Т-зоната ми е проблемна, появяват ми се пъпки и черни точки.Чудех се кои базови масла са подходящи за моя тип кожа?
Здравейте, извинявам се за забавянето. Кожата ми е подобна и ми се отразяват добре маслата от пореч и от черен бъз – попиват бързо и са сравнително немазни.
Здравейте аз искам да попитам рициново масло ли да ди използвам за миглите и веждите или бадемово масло кое ще е по подходащо и ефективно ? благодар ви предварително.
И двете масла се препоръчват за растеж на мигли и вежди; наистина не мога да кажа кое е по-ефективно, тъй като нямам личен опит. 🙂
Здравейте! Преди около 6 месеца ми се появи група от дребни пъпчици по лицето (в зоната на едната ноздра). Дерматологът ми каза, че е себуреен дерматит. Лекувам се с медицинска козметика – сапунче за измиване и крем. За мое щастие след упорито лечение изчезнаха около носа, но се появиха на друго място – по брадичката,а и избиват около ъгълчето на устните. Освен всичко това съм и алергична към дом. прах. Предполагам нещата са свързани. Вие какво бихте ме посъветвали срещу себуреен дерматит?
Благодаря преварително! 🙂
Здравейте, на много места препоръчват масло от чаено дърво и масло от нийм. Маслото от чаено дърво можете да добавите към крем/тоник за лице (7-10 капки към 50 мл крем); или да го добавите към розова вода например, а маслото от нийм се разрежда към друго базово масло в пропорция 1:2.
Вижте дали сапунът съдържа Sodium Laureth Sulfate – за много хора е противопоказен при този проблем, тъй като пресушава кожата.