В този блог има публикувани четири статии за оцветяване на косата с къна и индиго. Дотук те предизвикаха общо над 1500 коментара (ваши и мои); получавам също така ежедневни запитвания по имейл и телефон, затова си мисля, че е време за още една, по-специализирана статия за някои тънкости и детайли при оцветяването.
Измежду всички тези коментари има ценни идеи и споделен от вас опит, които никак не ми се иска да се изгубят. Затова ще се опитам да обобщя по-голямата част от тях, както и да отговоря на някои по-интересни въпроси и възможни причини за неуспех. 🙂
Ако тепърва навлизате в света на оцветяването с билки, препоръчвам да прочетете първо останалите материали в блога по темата – списък и връзки ще откриете в края на тази публикация. Тук ще се опитам да не повтарям написаното в тях.
И така, започвам:
Възможни причини за недобро покритие
– Недостатъчно количество билки – обикновено са нужни към 100 гр. общо суха смес за средно гъста коса с дължина до и малко под раменете.
– Нанасяне върху мръсна коса или продукти без отмиване върху косата – най-добре е косата да е сравнително чиста, измита същия или предния ден.
– Смесване на индигото с гореща вода, амла, лимонов сок, някои видове чай и др. Индигото действа най-добре, когато се разтвори в хладка вода, изчака се 10-15 мин. – и след това се добавя към къната (или се нанася върху косата като втора стъпка след къна). Киселинните добавки по-скоро му пречат.
– Неизчакване на къната да отдели цвят. Различните къни и дори партиди имат различен интервал от време, в който отделят най-силно пигмент. Други неща като стайната температура и това, с което смесвате къната, също са от значение. Тествайте върху кожата преди да нанесете /трябва да оставя оранжево петно/, макар че с времето ще познавате дори по начина, по който изглежда повърхността на сместа.
– Твърде дълго изчакване да отдели цвят
– Добавки – базови масла, жълтък, кисело мляко, мед – макар да подхранват допълнително косата, те малко или много пречат на пигмента да се захване добре.
За разликата между билковата боя и оцветяването с къна и индиго
Билковите бои за коса, които предлагаме, съдържат къна, индиго, амла, нийм и брингараж (последните две в съвсем малки количества). При отмиването си те придават по-скоро златист, отколкото червеникав оттенък. Причината е, че тъй като са смесени предварително една с друга, билките отделят цвят докато са върху косата – за къната времето на престой от 3 часа е недостатъчно, за да отдели силен цвят.
С къна+индиго оттенъкът ще е по-червеникав, но при по-упорити бели коси обикновено покритието е по-добро, както и трайността на оцветяването.
За преминаване от къна към билковата боя
Ако сте използвали смес от 100% къна, препоръката ми е да тествате боята върху кичур коса. Растителните ни бои са с високо съдържание на индиго (над 50%) и при пластове къна индигото от боята се захваща отлично – ефектът при 3-часов престой е почти като от рецептата в две стъпки. Т.е. доста тъмен, дори черен цвят.
За разреждане на боята с касия за по-слабо оцветяване
Боите се получават в по-тъмен цвят – дори светлокестенявото е най-често цвят светъл шоколад. Причината е, че те добавят цвят към вече съществуващ такъв – и резултатите върху бяла, руса, светло кестенява, кестенява, черна коса ще са много различни. Затова при естествено руса коса – ако искате да получите светло кестеняво, препоръката ми е да смесите боята с касия, в съотношение 1:1. Касията може да смесите с чай от лайка например и оставите да престои 2-3 часа за максимално извличане на ползите от билката. Боята в същото количество смесвате непосредствено преди нанасянето с топла вода и добавяте към касията.
Начини на приготвяне на къната
Къната може да отдели цвят много бързо при смесване с много гореща вода. Някои хора я варят и на водна баня, но пигментът, отделен по този начин, ‘умира’ много по-бързо, т.е. не бива да изчаквате часове преди нанасяне. Резултатът за мен е не толкова траен и наситен, в сравнение с по-бавното отделяне на цвят.
За времето на престой върху косата
За да получите по-златист цвят от къна, опитайте с кратко време на престой – до 30 минути. Това е цветът, който се получава малко преди оранжевото. 🙂 За възможно най-наситено/тъмночервено, удължете времето на престой на 5 часа или дори цяла нощ. Цветът също така ще става по-тъмен със следващите нанасяния.
За бели корени
По-добро покритие се получава, ако си приготвите две смеси за къносване: едната по-тъмна, с малко повече индиго в нея, за корените, а другата, по-светла – за дължината. Така например ако искате да получите кестеняв цвят, а имате голям процент бели коси, може да нанесете тъмнокестенява смес само в корените, и кестенява надолу по косата.
Варианти за суха коса
Оцветяването с билки не изтощава косата като обикновената боя, но косата ще се усеща по-суха и обемна няколко дни след боядисване. При някои типове коси това е добре дошло 🙂 – все пак, ако косата Ви е суха, може да опитате следното: 0.5-1 с.л. от следното по избор: чист сок алое вера; мед; любимото масло за коса. След боядисване може да използвате балсам за коса; 1-2 капки масло, нанесени само в краищата на косата върху влажна коса, също овлажняват добре и помагат за по-лесно разресване.
За по-червен цвят
Понякога помагат: чай хибискус/каркаде за разтваряне на къната; сладък червен пипер; сок от нар, червено грозде, или от червено цвекло. Но не винаги! 🙂 Замразяване на отделила цвят къна (без индиго) и размразяване преди следващото къносване изкарва максималния цвят от нея и резултатът е малко по-малко оранжев.
Ако целта е да се намали първоначалното оранжево, опитайте със съвсем малко индиго (до 1 с.л.) в сместа.
Сърбеж на скалпа след боядисване
Понякога се получава пресушаване на скалпа, особено при добавяне на лимонов сок или друга киселинна съставка в къната. Друга причина за сърбеж и дискомфорт е, разбира се, недостатъчното отмиване – фини частици прах от билките могат да дразнят скалпа. Опитайте с 1 с.л. мед или сок от алое вера в сместа за овлажняване на кожата на скалпа; при отмиване нанесете по-голямо количество балсам и масажирайте скалпа, за да паднат по-лесно всякакви частици.
Главоболие при боядисване
За съжаление някои хора получават главоболие в деня на боядисването си. Тук нямам личен опит, но наша читателка сподели: охлаждащото и съдосвиващо действие на къната и амлата може да е причината за главоболие и сърцебиене. Противодейства се с изпиването на няколко глътки алкохол или тинктура от глог (от аптеките).
Ще се радвам да ми пишете, ако имате свои наблюдения, по-специална рецепта или метод за оцветяването с билки – със сигурност ще са от полза на още някой. 🙂
Вижте още:
Здравейте!Моята коса е доста тъмна, почти черна с неголям процент бели коси. Взех си от билковата боя за тъмно кестеняв цвят. Трябва ли добавя още индиго към нея, за да се получи по-тъмен цвят или ще е достатъчно само да я оставя повече часове преди да я измия? Благодаря ви!
Опитайте без да добавяте индиго към нея; може да я оставите да преседи малко по-дълго, но даже и без това би трябвало да се получи добре. Белите коси ще поръмнеят допълнително при следващо къносване. 🙂
Здравейте , пробвах къната и индигото в една стъпка , изчаках къната да отдели цвят и после прибавих индиго , което престоя с хладка вода около 10 минути , след това стоях 4 часа , но нямаше очаквания ефект. В корените съм доста побеляла , а иначе косата ми е боядисана с много тъмнокестенява боя .Сега белите корени стоят посивели , странно , дори не са червени от къната Вашето мнение какво е и мога ли тази седмица отново да повторя процедурите ,
Здравейте, наистина странно – звучи сякаш само индигото е хванало.. Няма никакъв проблем да повторите и сега само в корените.
Напишете по-подробно за смесването на къната- с какво я смесихте, при каква температура и колко време е престояла, направихте ли тест върху кожата – може да ми хрумне нещо. 🙂
Веднага отговарям , къната я смесих с нормално топла вода в събота към 11 и на сл ден към 17 пробвах , но в интерес на истината не ми се получи оранжевата следа на ръката , иначе къната потъмня , виждаха се леко червеникави ивици като я разбъркам . После смесих индигото – и накрая двете заедно . Днес на дневна светлина има лек отенък , но белите корени се виждат ,Косата ми не беше идеално чиста – т е нямаше стилизанти по нея , но не беше измита ,Нищо , дайте съвет сега отново ли на повторя процедурата или първо да сложа къна , да стоя с нея и след това отделно индиго
Според мен е било много времето на престой на къната. Опитайте с 3-4-5 часа. Може и заедно да ги смесите за по-лесно. 🙂
Добре , ще ви пиша за резултата 🙂
Здравейте,
дали добавянето на някакъв алкохол/1лъж.спирт или ракия/ към сместта от къна и индиго би повлияло на хващането или цвета? Зима е и престоят от 3-4 часа със студена смес на главата не ми понесе добре.
Здравейте, извинявам се за забавянето. Много интересен въпрос задавате; нямам лични впечатления, нито успях да открия каквото и да е по темата. Според мен 1 с.л. алкохол добавена в сместа накрая (т.е. след смесването на къната и индигото) няма да е проблем?за оцветяването. Друго, което ми хрумна – може да редувате 2-3 хавлиени кърпи, като ги затопляте във фурна или на радиатор – недостатъкът е, че най-вероятно всички ще се изцапат. Времето на престой обаче може да се съкрати с такова загряване на 2-2.5 часа. Друг подобен вариант е периодично да загрявате със сешоар за коса за по 1-2 минути.
Боядисах се със светло кестенявата боя за коса. Косата ми преди това е боядисвана известно време по-рано с безамонячна боя (кестеняв цвят; оригиналният цвят е също светло до средно кестеняв). На два пъти свалях боя с витамин С (успешно), с идеята билковата боя да хване по-добре.
За хващането – хвана. Боядиса много добре и плътно. Но цветът е изцяло като след къна върху кестенява коса, т.е. с тъмночервеникави тонове, на слънце откровено червеникави. Индигото в сместа като че ли изобщо не се е проявило…
Полученият цвят е чудесен, но не съм го търсила, целта ми беше светло-средно кестеняво.
Дали има смисъл от глос с индиго? Касия? Нещо?
Здравейте, тези бои добавят цвят към съществуващия такъв и затова се получава по-тъмно, особено със светлокестенявото. Дори на светла, естествено руса коса, резултатът е по-скоро млечен шоколад; обикновено съветвам хората със светла коса да разредят боята с касия 1:1. От боите светлокестенявото съдържа и най-голямо количество къна, и разбира се, от там най-силен червеникав оттенък.
Индигото може да не се е проявило, ако сте забъркали сместа с много гореща вода, или сте добавили лимонов сок или нещо друго; понякога е доста капризна билка. Но може и просто това да е цвета, който се получава при Вас с тази боя. Да – може да опитате с глос, 1-2 с.л. индиго + хладка вода + балсам за коса, престой върху косата 20-30 минути за туширане на червеникавото и малко по-кестеняво; по-светло дори с касия няма как да се получи.
Тъмният цвят го очаквах от коментарите, но не и силно червения отенък. Разбърках с вода 50 градуса, без киселина, по инструкция. Всички отзиви за тази боя бяха, че няма червени отенъци, а при мен се получи все едно е само къна, без индиго вътре.
Хм, по мой опит има значителна разлика между светлокестенявото и кестенявото по отношение на оттенъците, т.е. с кестенявото оттенъка е по-златист, а със светлокестенявото – по-рижав. Но странно, че резултатът е като от само къна, наистина не съм сигурна защо.
Привет! Реших и аз да се боядисам. Прочетох доста за къната и за това се обръщам към вас.Естествената ми коса е тъмно кестенява. Искам да запазя същия цвят и реших да се къносам. Напоследък се прошари доста. Не искам да я горя с боя,защото се е изсушила и с цъфтящи краища. Какво ще ми препоръчате да взема? Има ли вариант да нямам червени отенъци, ако използвам кестенява къна?
Може да опитате с готовата билкова смес за тъмно кестеняв цвят. При нея с отмиването има по-скоро златисти, от колкото червеникави оттенъци. Съдържа 100% билки. 🙂
Здравейте
Много моля за професионален съвет. Къносах се 50/50 къна с касия, но след това косата стана твърда много, сякаш мия дървени стърготини, пробвах с какви ли не маски, пробвах също с амла, шикакай (добавих и тулси) но нищо не помага, много съм притеснена. Дайте съвет моля ви??? Пробвах с маската с мед, алое и малко арганово масло и масло от жожоба, пак никакъв ефект. Също така проблем с миенето. Трудно се махат маските и омазняването от скалпа. 🙁 🙁 🙁
Също така косата когато изсъхне става като слама, твърда и като перука без никакъв блясък. Какво сбърках, може ли някой да ми даде някакъв съвет моля ви ????
Много съжалявам за неприятния опит; звучи сякаш косата ви изобщо не обича протеинови маски. Трябва да избягвате всякакви маски с жълтък; балсами с протеин, пшеничен зародиш, може би мед.. Косата сега има нужда от много овлажняване; опитайте с балсам за коса, по-голямо количество, + може 1 с.л. алое вера; нанасяте от корените до връхчетата; увивате с найлонова шапка и кърпа и оставяте върху косата за около час.
Много благодаря за отговора. А да продължа ли да я къносвам? И преди съм чела че след първо къносване става доста твърда и суха? Чувала съм че блясъка и мекотата се постига чак след второ трето къносване. много си мечтая и аз да имам такава разкошна коса. А моята е суха след многобройни боядисвания и фризьорски интервенции. Дали ще успея след още едно къносване? Първото беше едва преди седмица. Но имам още много да уча.
Благодаря
Сложете само касия преди да къносате отново.
Много благодаря за отговора. А да продължа ли да я къносвам? И преди съм чела че след първо къносване става доста твърда и суха? Чувала съм че блясъка и мекотата се постига чак след второ трето къносване. много си мечтая и аз да имам такава разкошна коса. А моята е суха след многобройни боядисвания и фризьорски интервенции. Дали ще успея след още едно къносване? Първото беше едва преди седмица. Но имам още много да уча.
Благодаря
Може да опитате пак къносване, но с по- разредена смес – по-малко количество билки и повече балсам за коса, той се добавя накрая, след като къната е отделила цвета си. Всъщност така и оцветяването ще е по-слабо; може да увеличите къната за сметка на касията като пропорция.
Много ви благодаря за отговорът. Също така ви благодаря за пратката току що я получих. определено сте много съвестни и експедитивни. само още нещо искам да попитам? Колко време ще е удачно да се къносам пак след първото къносване??? Между другото косата ми е в много по добро състояние след супер подхранващите маски и балсами по ваш съвет 🙂
Благодаря 🙂
Радвам се, че косата ви вече е по-добре 🙂 За честотата на къносване – обикновено веднъж месечно; ако ползвате една по-разредена смес, или нанасяте само в корените ( ако израстват бързо) – може и по-често.
Здравейте,
всички статии са прекрасни и информацията е изключително полезна. Бих желала да помоля, ако е възможно да ми предложите смес за измиване на коса (боядисана с нормална боя за коса)която няма да промени цвета който имам в момента и няма да попречи на последващо боядисване. Желанието ми е да ползвам билките за коса за измиване и подхранване, а не за оцветяване.
Благодаря Ви предварително!
Здравейте, най-лесният вариант за начало е готовата билкова смес за измиване – тя няма да промени цвета на косата, освен ако не става въпрос за силно изрусена коса – някои от билките с времето биха могли да я потъмнят.
Може да погледнете и тази статия с няколко рецепти за измиване на косата.
Здравейте, най-вероятно въпросът ми се повтаря, но все пак исках да попитам. Къносвам се с къна и индиго, като наблягам на индигото за по-тъмен цвят. Изчаквам къната да отдели цвят, след това смесвам индигото и изчаквам 10-15 минути преди да го смеся с къната, както е описано в инструкциите. След това нанасям на чиста (току-що измита и мокра) коса и стоя минимум 2 часа с найлонова торбичка и въпреки че мисля, че правя всичко по указанията, белите ми коси не се покриват добре – стават по-скоро рижави и след няколко къпания цвета почти се отмива. От къната косата ми става обемна, здрава и лъскава и не ми се иска да я заменям с боя, но все пак бихте ли ми дали някакъв съвет за белите коси… Да не би нещо да бъркам при подготовката на сместа?
Здравейте, Весели празници! Извинявам се за забавянето. За белите коси за съжаление е обичайно да стават по-светъл цвят, и понякога са по- трудно податливи, но все пак ще предложа няколко неща за по-добро покритие. Опитайте с нанасяне върху суха коса, при някои хора има по-добър ефект така. Друго, което ми хрумва – използваната смес може да е недостатъчна? Може също да опитате с по-дълго време на престой, поне 3 часа; нанасяне по-често само в корените, рецептата в две стъпки (но с кратък престой на индигото върху косата – до половин час), или готовата билкова боя – изглежда за различните хора различните варианти дават добър резултат.
Здравейте и от мен! Много Ви благодаря за отговора. Послушах съвета Ви и последният път като се къносах го направих на суха коса и стоях 5 часа с къната. Цвета по белите коси малко по малко започва да се наслагва и вече не е рижав и най-важното което е – не се отмива 🙂 Подлагам косата си на термична обработна от години и е много изгоряла, но откакто започнах да ползвам Вашите продукти усещам че започва да се съвзема – затова престанах да ползвам преса и сешоар и чакам с нетърпение да изрежа изгорелите краища, за да стане косата ми здрава и жизнена. Много съм доволна, че Ви открих :))) Благодаря Ви 🙂