Меню Затваряне

Маски за лице с индийски билки за мазна и смесена кожа

Маска за лицеИндийските билки се използват от древни времена за поддържането на красива кожа. Започваме поредица от рецепти за маски на лицето и идеи за различните типове кожа.

Нийм и глина

Дълбоко почистваща и регулираща себума маска

  • 2 с.л. нийм на прах
  • 2 с.л. глина
  • 2 капки етерично масло от лавандула
  • 2 капки етерично масло от лимон

Смесете съставките и добавете достатъчно количество вода до получаването на гладка и гъста смес. Нанесете равномерно по чистата кожа на лицето и шията, като избягвате областта на околоочния контур. След 15-20 минути изплакнете обилно с хладка вода.

 

Индийска глина и куркума

Освежаваща маска за чиста и блестяща кожа

  • 1 с.л. индийска глина
  • 1/4 ч.л. куркума

Смесете глината и куркумата и постепенно добавете достатъчно вода до получаването на гладка хомогенна смес. Нанесете равномерно с възглавничките на пръстите си върху почистената кожа на лицето и шията, като избягвате околоочния контур. Отпуснете се и оставете маската да действа за 20-30 минути. Отмийте с обилно количество вода, като редувате топла и студена – а накрая завършете със студена вода.

 

Портокалова кора

 

Портокаловата кора е подходяща за всеки тип кожа. Има леко изсветляващо и балансиращо тена действие; отстранява мъртвите клетки от повърхността на кожата и абсорбира излишната мазнина. с С нейна помощ кожата изглежда по-млада и блестяща. Универсална рецепта: смесете с вода или прясно мляко (за суха кожа) и нанесете върху кожата на лицето. Оставете да подейства за 30 минути или до като изсъхне напълно. Отмийте внимателно с вода.

А ето и още една интересна рецепта за освежаване на кожата:

  • 1 с.л. прах от портокалова кора
  • 1 с.л. мед
  • 1/2 ч.л. сок от лайм (или лимон)

Смесете съставките, нанесете равномерно върху почистена кожа и оставете да престои за 10 минути. Отмийте с вода.

Очаквайте скоро и други рецепти за красива кожа 🙂

44 Comments

  1. Martina

    Здравейте,
    Искам да споделя маските които си правя с индийските билки. 🙂
    Моята кожа е нормална към суха и правя следните смеси: веднъж или два пъти седмично смесвам портокалови кори с манджиста до получаване на каша ( малко по-гъста от йогурт ) и намавам по лицето, като е важно слоят да е по-дебел и да покрие добре лицето. Изчаквам да изсъхне добре, около 20тине минути е добре. След това измивам лицето със студена вода. След това намазшам с овлажняващо кремче. Бих ви препоръчала да правите маската вечер, тъй като се билките са доста силни и наистина изчистват ш дълбочина и изглаждат лицето, при което обаче непосредствено след самата маска се получаша заюервяване на лицето. След няколко часа , разбира се изчезва, и лицето става страхотно. 🙂 Много нежна маска за лице се получава и с Розовия прах и при смеса му с някои от горните 2 билки. Лично аз съм използвала и билките по отделно, но при мен резултът е най-добър, когато се комбинират.
    Мога да споделя и рецепта за мазна кожа с акне, която използва моята приятелка. При нея акнето почти изчезна, но се изисква наистина постоянство в продължение на 3-4 месеца. Тя използва индийска глина ( или всякакъв друг глина, по принцип тя почиства нааааистина дълбоко и е подходяща за по-проблемна кожа ) като добавч портокалови кори или нийм. На другия ден прави маска само от розов цвят, който е по-скоро за освежаване и изглаждане на кожата. И така редува двата вида маски всеки ден. Това е за кожа с акне. Ако кожата е просто мазна може да се прилагат същите маски но по-рядко, например 2 пъти в седмицата.
    Това е от мен! 🙂 Надявам се да съм помогнала.

  2. Ифа

    А може ли в маската с глината и нийма,да се добави и мед?

  3. Кръстева

    Аз още утре мисля да си направя маска на лицето с нийм и портокалови кори 🙂 Само незнам след това дали ще бъде задължително да се мажа с някакво кремче!? Напоследък се оптвам да не се мажа, за да се изчистя от медицинската козметика, която в продължение на няколко години не помогна особено много (с акне съм)и много ще се радвам ако има нещо, с което мога да заменя крема, ако си усещам кожата прекалено суха след маската. И колко често може да се правят?
    Благодаря! 🙂

    • HennaFox

      Не е задължително. 🙂 Ако кожата е по-суха може да последвате с някое леко базово масло, например арган, жожоба, те попиват сравнително бързо.
      Маската обикновено се прави 1-2 пъти седмично.

  4. Кръстева

    Кожата ми е по- скоро мазна и много лесно ми се запушват порите, ако не се мажа с нищо тогава я усещам суха. Малко ме притеснява маслото от арган да не ми запуши порите?! А като слънчева защита какво би препоръчала- дали направо слънцезащитен крем или има масло, което може да направи това нещо? Просто искам да използвам само натурални продукти и да видя как ще ми се отразят на кожата и затова и питах и за кремче след маската 🙂

    • HennaFox

      Моята също е мазна, преди мажех с медицинска козметика. След това – само с масла, а сега от около година – с абсолютно нищо. Разредих честотата и интензитета и на почистващите неща, напоследък само с вода, розова вода, 2-3 пъти седмично домашен сапун, като се сетя и някоя маска. Е, по-хубава кожата ми никога не е била, като излезеш от порочния кръг пресушаване – омазване сякаш се регулира сама до голяма степен. 🙂 На мен поне аргановото масло не ми запушва порите, аз и не слагам много – само където има нужда.
      За слънцезащитата – май няма много алтернатива. Смята се, че маслото от малина има някакъв фактор, но не се намира лесно. Минус за мен е, че оцветява леко кожата и е по-мазно. От около три години насам не мажа с нищо, просто гледам да избягвам най-силното слънце, ако се налага – шапка за главата. 🙂

  5. Кръстева

    Аз точно този порочен кръг искам да прекъса- пресушаване, омазняване (много черни точко и гнойни пъпки), от няколко години медицнска козметика, с която нямам особен напредък и затова много ме интересува точно как и какво да използвам 🙂 Като спря с медицинската козметика какво масло започна да използваш? Извинявам се, че имам толкова много въпроси и съм страшно признателна за голямата помощ 🙂

    • HennaFox

      В началото беше едно масло на NUXE, не помня как се казва, мисля, че са два вида – не бронзовото, а другото. То съдържа няколко масла и е доста леко, ползвах и за коса, наистина ми допадна. 🙂

  6. Кръстева

    Ами май за сега ще опитам да не се мажа, а само маски и най- вероятно скоро ще си поръчам аргановото масло 🙂 Дано да проработи, но с толкова съвети и помощ ще проработи със сигурност… 🙂

  7. Кръстева

    Хайде тук да напиша пък за нийм и портокаловите кори 🙂 Започах всеки ден да си правя маски и не се мажа с нищо, защото усещам кожата си съвсем леко по-суха и то за малко, а сутрин като стана кожата ми изглежда чиста и успокоена. Но явно като спрях медецинската козметика имам сега много пъпки, които много ме дразнят, но тврдо съм решила, че за сега така ще пробвам стига да не стана цялата в пъпки (защото те и болят) Който има опит с такава кожа и тези билки, много ще се радвам да сподели и да посъветва 🙂

    • HennaFox

      Дано се включи още някой 🙂 Истината е, че борбата с пъпките отвън навътре не е лесна и е временна, каква е причината, поради която се появяват? Имаше ли ги с медицинската козметика? Ако проблемът не е хормонален може да е свързан с храната. Познавам хора, за които яденето на месо се е оказал проблемният фактор – може да опитате промяна в диетата за 1-2 седмици, за да видите дали не е от това.

  8. Кръстева

    Аз съм вегетарианка от началото на годината, но проблема при мен е щитовидната жлеза. Затова и медицинсата козметика само облекчаваше проблема, но съм решила да пробвам без медицински козметики 🙂 правя йога почти всеки ден и знам, че това е начина :)Е, ако трябва още известно време ще използвам медицинската козметика, но ще изчакам още малко 🙂

    • HennaFox

      Ясно, чудесно е, че си хванала причината 🙂 Лечението и изчистването от вътре може и да отнеме малко време, но важното е, че в дългосрочен план ще се чувстваш несравнимо по-добре 🙂

  9. Наталия

    Здравейте, имам доста проблемна кожа…много мазна,с много черн точки и от време на време с пъпки.Ползвала съм какво ли не но нищо не помага. Разгледах всички базови и етерични масла и… станах направо разногледа. Иска ми се да ползвам всички,но просто няма как да стане. Имам два въпроса:
    1. Ако може да ми дадете рецепта за дълбоко почистваща маска с която да се справя с тези проблеми и която да включва някои от тези масла.
    2. Някъква смес или нещо подобно като тоник с което да мия лицето си всеки ден.
    Извинявам се предварително ако ставам нахална, но просто вече незнам какво да правя за да се справя с това омазняване. Благодаря предварително.

    • HennaFox

      Здравейте, за мазна и проблемна кожа особено подходящ е нийм – на прах (в комбинация с глина например за маска) или като масло. Бих Ви препоръчала да потърсите метода за почистване на кожата с масла – моят вариант за мазна кожа е следният: смесва се рициново масло (около 1/3) с друго масло по избор – малко количество масло от нийм (поради по-острата му миризма е добре да се разреди) + масло от жожоба – също действа чудесно за разтваряне на себума. Удобно е да се смесят наведнъж и да се пресипят в шишвнце, а при употреба взимате 1-2 ч.л. масло, с което правите масаж на кожата за около 5 минути. След това взимате чиста малка хавлиена кърпа – добре е да е от по-плътен плат – намокряте с гореща вода, отцеждате и поставяте върху кожата на лицето. След половин минута ще се охлади; леко попивате/забърсвате кожата с нея (без да търкате силно) и повтаряте намокрянето и поставянето още 3 до 5 пъти. Това почистване най-добре се прилага 2-3 пъти седмично. Ако след него чувствате кожата си опъната, последвайте с 1-2 капки от маслената смес.
      За тоник бих препоръчала розова вода; също така е добре да ограничите козметиката за лице като цяло (вместо крем може да опитате с масло от жожоба или арган, те са сравнително немазни и попиват добре.)

  10. Наталия

    Малко се обърках!!! Трябва ли към маската с глина и нийм да добавям от изброените масла, или те се ползват отделно?

    • HennaFox

      Варианти има много; не е необходимо, но може да се добави ч.л. масло от нийм например. Маската от билките на прах се ползва като обикновена глинена маска – прави се на каша с вода и след 15-20 мин. се отмива.

  11. Наталия

    Искам да попитам за Аргановото масло и маслото от Жожоба. Кога ще ги имате в наличност, или ако може да ми кажете друга фирма. Проблема е че не живея в България, и е малко трудно с получаването, а искам всички продукти да пристигнат заедно.
    Благодаря

    • HennaFox

      След около две седмици трябва да пристигнат.

  12. светла

    Здравейте,
    Поздравление за сайта Ви!Скоро си поръчах от индийските билки за оцветяване на косата и останах много доволна.Сега въпроса ми е за кожата на лицето, която е смесен тип и зимата се залющва по сухите зони,по които пък се забелязват ситни бръчици.Какво от билките и маслата мога да използвам, за да я овлажнявам и подхранвам.От няколко дни пробвам и начина, който посочвате по горе,без никакви кремове, но резултата е суха и опъната кожа особено след баня.Искам много да спра използването на конвенционалната козметика.
    И последно, бихте ли споделили рецептата за домашния сапун, който използвате?

    • HennaFox

      Здравейте, при спирането на конвенционалната козметика има известен период на преход.. като за начало бих Ви препоръчала почистване с по-щадящи средства – розова вода; методът за почистване с масла, който в най-общи линии се състои в следното: смесват се рициново и друго масло по избор, нанасят се обилно върху кожата на лицето и се масажира няколко минути. След това чиста плътна хавлиена кърпа се потапя в гореща вода, изцежда се добре и се поставя на лицето; като изстине (1-2 минути) кожата леко се попива с кърпата, тя се нагорещява с вода пак, поставя се на лицето – така 3 до 5 пъти. Това почистване действа добре, защото мазнината разтваря мърсотията, от топлината порите се отварят и почистването е дълбоко. Накрая се завършва с плискане с хладка вода. При опъната кожа може да нанесете 1-2 капки от сместа с масла. Честотата на такова почистване е според нуждите, 2 пъти седмично за мен са достатъчни.
      Много подходящи масла за кожата са камелия, нар, шипка – те подхранват и помагат при първи бръчици. От индийските билки може да опитате с портокаловата кора или амлата – за тонизиране на кожата, нийм – ако има проблеми като черни точки.
      Домашен сапун не съм правила още, купувам – за веднъж-два пъти седмично, ако нямам време за процедурата с маслата – но сапунът поизсушава кожата и за възстановяване на ph бааланса се последва задължително с розова или друга флорална вода.

  13. Петя

    Здравейте !
    Вчера си направих маска на лицето от розов лист с 2 капки ет. масло от грейпфрут . Резултата ми хареса , но докато кашичката съхнеше на лицето , усетих щипане . Нормално ли е това ?
    И още нещо :Имам комбинирана кожа на лицето . Добре ли е към розовата вода , която използвам след измиване (като тоник ) , да добавя капки от грейпфрут и арганово масло ? Или ще е по – добре грейпфрута да добавя към аргановото масло и получената смес да използвам като крем за лице ? Трудно ми е да направя добра комбинация …Моля за помощ !
    Предварително благодаря!:)

    • HennaFox

      Според мен е нормално; моята кожа е по-чувствителна и често се получава при домашните маски. Може би е от етеричното масло, но стига да няма зачервявания или друга реакция – не бих се притеснявала.
      Към розовата вода може да добавите и масла. Съветът ми е да правите смеси в съвсем малки количества и да експериментирате кое пасва най-добре на Вашата кожа. 🙂 Маслото от грейпфрут + арган обаче не е много пододящо вместо крем през топлите месеци, защото повишава фоточувствителността на кожата. Може да опитате само с аргана, за мен поне е достатъчно вместо крем.

  14. Наталия

    Вече няколко пъти съм правила маска за лице и почистване с етерични масла,и наистина има разлика.Но искам да попитам как по лесно да се справя с черните точки,защото това е основния ми проблем.Другия ми въпрос е за розовата вода-наистина ли е достатъчно само с нея да почиствам лицето си или мога да ползвам и друг измиващ продукт ?

    • HennaFox

      За съжаление черните точки са упорит проблем и не знам за средство, което да се справя с тях като с магическа пръчка. Методът за почистване с масла помага, но е необходимо постоянство; също така поне при мен начинът на хранене също дава голямо отражение върху кожата.
      За розовата вода – почиства добре, но ако ползвате по-тежък крем или грим – вероятно няма да е достатъчна. Попитайте в някой био магазин за подходящо измиващо средство с меко действие, което да не изсушава и дразни кожата.

  15. avin

    Здравейте:) съвсем случайно попаднах тук, но прочетох много неща и ми хареса колко точно и ясно и подробно обяснявате всичко. Искам да споделя моя опит за черните точки. Това, което истински ми помогна е толкова просто, че няма повече накъде:) – просто си правя след къпане маска с мед. Нищо повече – само най-обикновен, чист мед. Нанася се след къпане, когато кожата е мека и диша, масажира се леко и се оставя около 20 мин. След това се измива. И си нанасяте каквото ползвате за хидратиране. Може да се прави често, при мен резултатът беше гладка и мекичка кожа и с видимо намалени пори и черни точки. Това е:)

    • HennaFox

      Опитвала съм измиване с мед, но не и маска за 20 минути. Благодаря за идеята, непременно ще опитам 🙂

  16. Наталия

    Здравейте отново. Искам да поппитам дали може от билките за лице да си направя почистват тоник, който да ползвам сутрин и вечер ?

    • HennaFox

      Здравейте, не съм опитвала да правя такъв тоник, но попаднах на няколко идеи за тоник с тонизиращо и антибактериално действие (не съм сигурна доколко ще почиства). Може да се залее с половин чаша гореща вода 1 с.л. общо билки – например нийм за по-силно антибактериално действие, амла, или други по избор – покрива се с капак и се оставя да престои няколко часа. След това се прецежда с марля или филтър за кафе – обикновена цедка вероятно ще пропуска. Може да се пресипе в спрей-бутилка или подходящо шишенце и се съхранява в хладилник до 3-4 дни. Може да опитате с прах от сапунени ядки за приготвяне на измиваща течност- тя ще трябва да се отмие с вода заради сапонините. Вижте тази статия – като ако ще я ползвате само за лице, количествата трябва да са много по-малки.

  17. Мина

    Здравейте искам съвет свързан с билките. Вече няколко пъти се опитвам да ги ползвам за маска за лице, но ефекта доста ме плаши. Тъй като кожата ми е нормална към смесена /или поне така си мислех – кожната лекарка ми каза че доста се е изсушила/
    Та аз започнах опитите с комбинация от: развни части маджиста и портолави кори към които добавих мед и лимон. Ефекта беше много зачервено-оранжева кожа. Оранжевото се задържа поне 2 дни, като постепенно се измиваше. Тогава реших че съм прекалила с маджистата.
    Втория ми опт беше само портокалови кори, които обърках с домашно кисело мляко. Кожата ми пак се зачерви и оцвети. Този път реших, че може би портокаловите кори не са подходящи за мен.
    Та сега реших да пробвам с най-неутралната съставка – прах от рози. Разбърках ги с топла вода и нанесох обилно количество. След около половин час, когато беше вече позасъхнала маската я свалих. Ефекта обаче отново е обилно зачервена кожа – буквално на петънца около бузите ми си възвърна нормалния цвят доста бързо, но по по-меките части край устни, очи, вежди и шията зачервяването се задържа поне половин час и отгоре, като беше придружено с осезаемо парене. Кожата ми отделяше топлина и студената вода определено носеше облекчение, все едно имам лео изгаряне.
    Та вече почвам да се чудя, какво не е наред.
    Нещо грешно ли правя? Защо се получава така?

    Някой друг има ли подобни реакции?

  18. HennaFox

    Здравейте, аз също имам подобни проблеми с манджистата, с доста бяла и чувствителна кожа съм. Получава се оранжево повърхностно оцветяване, което е нормално пред вид цвета на манджистата, и отделно зачервено като леко изгаряне. Помага ми маска от амла – тя има охлаждащо действие, и също слагам съвсем малко количество от билката – смесвам я с повече глина и амла.
    Много съжалявам, че при Вас всичко изпробвано е дало такъв ефект, вероятно също се касае за по-чувствителна кожа.

    • Мина

      За манджистата определено го разбирам и на мен ми хрумна това още щом я свалих. Наистина съм с доста светла кожа.
      Уместно ли е да смесвам розите на прах а алма и какво съотношение бихте препоръчали?
      Също ако имате препоръки как да смеся портокаловите кори и скакво, ще съм благодарна.

      Има ли ограничения за периода от време, в който маската трябва да седи на лицето ми? Възможно ли е от това да се поучат странични реакции?

      • HennaFox

        Доста е индивидуално – за някои хора амлата също зачервява, но именно охлаждащият ефект за мен много помага. Използвам я самостоятелно именно в тези случаи на затоплена и зачевена кожа. Забелязала съм също, че проблем има най-вече, ако оставя маската да започне да засъхва върху кожата. Така че съветът ми е – опитайте с по-кратко време на престой, за начало 5 минути. Точни пропорции нямам, обикновено разреждам билките с хума или глина, добавям и нийм, кожата ми е смесена, с него не съм имала проблеми. При мен се получава нещо като – по половин или една с.л. нийм и/или глина, и по 1-2 ч.л. от други билки, в зависимост какво имам под ръка отворено в момента.
        Маска с мед ми се отразява чудесно на кожата, наистина по-гладка и мека, но също не оставям меда да престои върху кожата повече от 5-10 минути.

  19. Billy

    Здравейте, кой продукт може да се комбинира с Индийска глина за избелване на кожата на лицето?
    Възможно ли е премахвани на белези от пъпки?
    Мерси !

    • HennaFox

      Здравейте, може да добавите куркума; в Индия традиционно се ползва с тази цел. Равни части куркума и глина, като може да ги смесите с розова вода или разреден лимонов сок (при мазна кожа).

  20. Милена Филипова

    Здравейте!
    Закупих си билки от ваш магазин. Ще ви бъда благодарна ако ми предложите рецепти за маски за пърхут и маска за лиц Билкета ся прах от нийм, амла , шикакай,индийска глина,брахми,брингараж. Всичко е на прах. Взех ди и етерични масла от лавандула и лимоново масло.
    Благодаря предварително!

    • HennaFox

      Здравейте,

      За лице нийм + амла + глина е добра комбинация за почистване, тонизиране и при мазна и проблемна кожа. След като ги смесите с вода до получаването на каша, може да добавите и няколко капки етерично масло лавандула.
      За коса може просто да смесите от всичко – билките се използват най-добре в комбинация, като взаимно допълват действието си. Пропорциите може много да варират, но за начало опитайте с
      2 с.л. нийм
      2 с.л. шикакай
      1 с.л. амла
      1 с.л. глина
      1 с.л. брахми
      1 с.л. брингараж
      5-10 капки ет. масло
      Количеството много зависи от дължината и гъстотата на косата и начина на нанасяне. Това количество вероятно ще е много; давам го по-скоро като пропорции. Ако комбинацията се получи добре, може да смесите по-голямо количество в буркан за по-лесна следваща употреба.
      За лесно нанасяне в корените може да направите сравнително рядка каша и пресипете в старо шише от шампоан. След нанасяне покривате с найлонова шапка и оставяте да престои поне половин час; отмивате обилно с вода и при нужда – с балсам. Шампоан не би трябвало да е необходим, билките измиват добре сами по себе си.

  21. Виктория Иванова

    Може ли да се смеси куркума с нийм на прах за маска за лице?

  22. Камелия

    Здравейте,
    Искам да закупя билки за косопад след прекаран Ковид, можете ли да ми препоръчате маски и видове

    • HennaFox

      Здравейте, най-подходяща е билковата смес за коса – тя съдържа няколко от билките, които действат заздравяващо и стимулиращо скалпа. А към нея може да добавите и още брахми, както и от еликсира за заздравяване: https://hennafox.com/product/621/zazdravyavasht-bio-eliksir-pri-kosopad.html

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.