Много от етеричните масла имат благотворно влияние върху кожата на скалпа и косата. Някои от тях стимулират клетъчния метаболизъм и подпомагат растежа на косата; други подхранват с витамини и антиоксиданти; трети балансират производството на себум; четвърти помагат при кожни възпаления и инфекции причиняващи косопад. Ще Ви разкажем малко повече за начина на действие на етеричните масла, а също и как да приготвите лечебна смес от масла пригодена специално към нуждите на Вашата коса.
Стимулиращи етерични масла
Тези масла се използват в грижата за косата и кожата за стимулиране на клетъчния метаболизъм и растежа на нови клетки. Когато става въпрос за грижата за косата те стимулират дейността на космените фоликули и подпомагат растежа на косъма – това означава повече и по-гъста коса за по-кратко време. Най-често използваните такива масла са от розмарин и салвия. Маслото от салвия е може би с най-изявени регенеративни и стимулиращи свойства, с широко приложение в грижата за косата и кожата. То обаче не бива да се използва по време на бременност и някои заболявания, а също така се прилага само силно разредено – 2 до 4 капки на 30 мл базово масло. Лавандулата е най-безопасната алтернатива за хора с противопоказания – маслото е балансиращо, с регенеративни свойства, подходящо за употреба дори в неразредена форма.
Подхранващи етерични масла
Маслата, които осигуряват на космените фоликули витамини, антиоксиданти и подпомагащи растежа хранителни вещества, се комбинират чудесно със стимулиращите масла. Такива са маслото от ракитник и от морков. Технически погледнато маслото от ракитник не е етерично масло, а екстракт извлечен при ниски температури за оптимално запазване на хранителните свойства. Тези масла са безопасни и могат да се използват в по-висока концентрация- 0.5-2% от общата смес (1 мл = около 20 капки).
Балансиращи етерични масла
Тези масла балансират производството на мазнина от скалпа, охлаждат и намаляват възпаленията (които често имат пряка връзка с косопада). Лавандулата е отлично балансиращо масло използвано в грижата за кожата, скалпа и косата, а също така има много други полезни свойства – едновременно антибактериално, противовъзпалително и регенеративно действие. Друго подходящо масло е от мирта- също регулира прекомерното производство на себум (което също може да се свърже с косопада и забавянето на растежа на косата), освен това облекчава раздразнения скалп и сърбежите. Има антибактериални и регенеративни свойства. За жените маслото от салвия също е особено балансиращо, особено в случаите, когато причина за косопада е хормонален – може да се добави до половин процен от общата смес. Лимон и гераний са други две масла, подходящи за регулиране на омазняването.
Антибактериални и имуностимулиращи етерични масла
Понякога забавеният растеж на косата се дължи на леки инфекции на скалпа и фоликулите. В други случаи като алопеция ареата например зад косопада може да стоят автоимунни заболявания. Ако скалпът е твърде омазнен и раздразнен, с цялостно оредяване на косата или необичайно бавен растеж, добре е да добавите масло с меко антисептично действие в сместа си. Такова например е маслото от чаено дърво, от мирта, от кедър. По-специфично при алопеция ареата има успех комбинацията от етерични масла от мащерка, розмарин, лавандула, кедър, разтворени в масло от жожоба или гроздови семена. Всяко етерично масло – в концентрация от 0.25%.
Как да използваме етеричните масла за косата? Има два разпространени начина: може да добавите няколко капки в шампоан/балсам, а защо не и в сместа си от индийски билки за измиване или оцветяване на косата. За съжаление малко количество от маслата достигат до скалпа по този начин, но пък ароматът ще е приятен. Другият вариант е да си направите смес от масла за масаж на скалпа и маска на косата – като подберете едно или няколко етерични масла и ги разтворите в достатъчно количество базово масло по избор.
Избор на базови масла
Можете да използвате едно или смес от няколко базови масла. Базовите масла помагат на скалпа да абсорбира етеричните масла, но също така имат терапевтични и подхранващи свойства. Ето защо не е без значение изборът на базово масло в рецептата.
Маслото от жожоба е отличен вариант, подходящ за всеки тип коса и кожа; придава блясък и прави косата мека. То, както и бадемовото масло, са подходящи при косопад.
За допълнителен лечебен ефект е маслото от вечерна иглика. То съдържа изключително висок процент есенциални мастни киселини, които едновременно намаляват възпаленията и осигуряват хранителни елементи за растеж на косата. Това масло успокоява всякакъв вид състояния свързани с раздразнен скалп и се препоръчва във всяка рецепта срещу косопад.
Маслото от шипки е силно регенериращо; при косопад се препоръчва да се използва до 50% от базовата основа. Може да се разреди с кокосово масло например – то едновременно охлажда и подхранва, и има лека текстура. Сусамът е друг подходящ избор.
Смесване на маслата
Започнете с празна бутилка от тъмно стъкло (между 30 и 250 мл). и пресметнете по колко капки да добавите от всяко етерично масло. Обичайно препоръчваното съотношение е 1% (8 капки етерично масло от вид към всеки 30 мл базово масло), а за стимулиращите масла – 0.5%. Например ако бутилката е от 120 мл., 1% етерично масло е 8 x 4 = 32 капки. Когато сте прибавили избраните етерични масла допълнете с избраните базови масла. Разклатете сместа преди употреба и готово!
Как да използвате
Приготвената смес е подходяща за масаж на скалпа няколко пъти седмично или преди измиване на косата. Масажът ще подобри циркулацията и ще подпомогне усвояването на маслата от корените на косата. Ако имате възможност, най-добре е масажът да се извършва вечер преди лягане; увиването на косата в затоплена хавлиена кърпа също ще повиши ефикасността на процедурата. При редовна употреба на подходяща смес от подбрани съставки, съобразени с нуждите на косата, ще се радвате на здрава и жизнена грива – а приятните аромати са допълнителен бонус!
Списък на основните етерични масла, използвани в грижата за косата
Атласки кедър – при себорея и пърхот; косопад свързан с бактериални инфекции
Босилек- стимулира циркулацията; подпомага растежа на косата; подходящ и при суха кожа на скалпа
Гераний – балансира секрецията на мастните жлези
Грейпфрут – подпомага растежа на косата; подходящ при мазна кожа
Иланг-иланг – увеличава плътността на косъма; балансира; помага при цъфтящи краища
Карамфил – антисептично и силно антиоксидантно действие. Подобрява циркулацията и стимулира появата на нови косъмчета. Използвайте силно разредено, <0.25%
Кипарис – за подобряване на циркулацията и подсилване на капилярите
Лавандула – балансиращо, успокояващо, регенеративно, противовъзпалително, антибактериално действие; при пърхот
Лайка – противовъзпалително и охлаждащо действие
Лимон – балансира производството на себум и заздравява епидермиса
Мащерка – при пърхот и косопад
Мирта – балансира повишеното производство на себум; антисептик
Морковено семе – ревитализиращо и тонизиращо действие
Пачули – подходящ при мазна коса и скалп; при пърхот
Розмарин – стимулира растежа на косата; балансира – подходящ при мазна коса и кожа; също и при пърхот
Салвия – придава блясък на косата; подобрява растежа; подходяща при алопеция
Салвия скларея – при пърхот и косопад. Балансира нивата на естроген в кожата и скалпа; подходяща за жени в зряла възраст
Тамян – при сух скалп
Хелихризум – противовъзпалително масло; регенерира кожата на скалпа
Чаено дърво – при мазна кожа и пърхот
Източник: Karry Watson, An Aromatherapist’s Guide to Hair Growth with Essential Oils
Здравейте!
От известно време имам косопад и силно изтъняване на косата.По принцип косата ми е гъста и здрава.Моля,посъветвайте ме какви масла биха помогнали за това – на 47 години съм,с нормална към суха коса.
Благодаря предварително!
Здравейте, при косопад действат добре базовото масло от репей + етерични масла – розмарин, салвия. Прави се масаж на скалпа, косата се завива в найлонова шапка и кърпа и се оставя да престои поне 30 мин. преди измиване на косата.
Здравейте,
Изпробвах масло от репей + салвия, в съотношение съответно 10мл към 6-7 капки, нанесох върху скалпа, но сега не мога да измия, косата стои мазна. Дали съм предозирала или пък трябва специален шампоан и брой измивания?!?
Здравейте, не е предозиране; до тип коса е – по-сухата коса попива мазнината, докато склонната към омазняване е по-вероятно да има този проблем. В общия случай се налага нанасяне на шампоан два, а понякога дори три пъти (ако е по-щадящ шампоана). Опитайте да нанесете шампоана преди да намокрите косата – тъй като маслата и водата не се смесват, шампоана работи по-добре на просто мазна, от колкото мазна и мокра коса. Друг вариант е първо да нанесете обилно количество балсам на мазна суха коса от корените до връхчетата; отмивате след няколко минути, и след това – с шампоан.
Здравейте. Можете ли да ми помогнете в избора на масла за коса? Забелязвам изтъняване на косъма и липса на блясък- бих искала да преборя това. Благодарение на сайта ви се сдобих с сместа от билки за измиване на косата и ми се иска също да добавя и масла в грижите . Как е най-удачно: да слагам маслата на суха коса и след това да измивам с билките или на мокра? Ще очаквам отговора ви. Поздрави и успешен ден.
Здравейте, От етеричните масла – маслата от розмарин, кедър, лавандула подобряват кръвоснабдяването на скалпа и от там заздравяват изтънелия косъм; те се комбинират добре с бадемово масло и масло от репей. Това витализиращо масло за коса също ми се струва много подходящо; не е необходимо да го смесвате с други масла.
Маслата обичайно се нанасят върху суха коса с масаж в корените; оставят се да престоят възможно най-дълго време. Билковата смес, ако е по-рядка, може да нанесете на суха коса върху маслата, и също е добре да престои поне 20-30 минути, за да има възможност да ги отмие. При по-мазна коса или по-обилно количество масла билките може и да не се справят добре с отмиването.
Здравейте!
Бих желала да ме посъветвате каква комбинация да направя от маслата , за мазни корени и сухи крайща. Омазняването е доста силно и през ден трябва да мия косата , а крайщата остават доста сухи поради прекомерното миене. Има и лек косопад.
Благодаря!
При мазна кожа на скалпа добре действа маслото от розмарин – при косопад също. Може да се добавят 4-5 капки към количеството шампоан, с който измивате косата си. То може да се добави и към базово масло по избор – напр. жожоба – за масаж на скалпа преди измиване на косата.
За сухи краища след измиване много харесвам маслото от камелия – 2-3 капки, разтрити между дланите, се прокарват от ушите надолу по краищата. Разбира се може да се направи и маслена маска на косата с него преди измиване.
Самият шампоан е много важен – препоръчвам мек шампоан, без сулфати – с изключение на био шампоаните, много малко са тези без сулфати, а много често именно те са отговорни за подобни проблеми с кожата на скалпа и косата като цяло.
https://www.facebook.com/fati.ferad
Здрвейте,
Вече пробвах индийската къна за коса и съм очарована от ефекта. Както и натуралния шапоан за коса от шикайкай и амла.
Искам да попитам, дали мога да слагам в къната непосредствено преди нанасянето й и етерично и/или базово масло. Всъщност вече съм се спряла на масло от коноп като базово и лавандула или гераний за етерично, тъй като имам проблем със скалпа на главата и ми трябва нещо против пърхот, регулиращо себума и антибактериално.
Не знам обаче, дали това е правилно.
Здравейте, добавянето на етерични масла към сместа с къна е чудесен вариант – дали за придаване на по-приятен аромат или заради техните лечебни свойства. Базовите масла обаче могат да намалят оцветяващата сила на къната, затова опитайте предпазливо, със съвсем малко количество – не повече от половин с.л. за начало.
Чудесно.
Благодаря Ви за отговора.
Здравейте, моля да ми кажете кои от билките да смеся и в какво съотношение за масаж на скалпа при себорея.
благодаря предварително
Здравейте, при себорея действа много добре масло от нийм– смесено с друго базово масло в концентация 2:1. Към тях е добре да се добавят и етерични масла -подходящи са чаено дърво, лавандула, мента, карамфил и др. – те замаскират донякъде и миризмата на маслото от нийм. 🙂
Прах от нийм също е вариант, от него може да се приготви билкова отвара за поливане на скалпа и косата /след това се изплаква с вода/. Една с.л. нийм се залива с чаша вряща вода и след изстиване се прецежда.
Готовата билкова смес за измиване също действа добре при проблемен скалп, но на-често не е достатъчна за отмиване на маслата от косата – т.е. може да се редуват.
Zraveite ! Predi pochti 4meseca hodih na frizior i se podstrigah pochti mnogo kaso kosata i ot togava , dori ne mi e porasnala dori santimetar … A izkam da imam dalga kosa , kakvo shte mi preporachate ? Kak moga da si poracham produkt ot Vas za rastej na kosata mi ?
Здравейте, за съжаление няма магически продукт за растеж на косата и трябва да мине време. Някакъв резултат дава редовния масаж на скалпа с комбинация от базови и етерични масла – стимулиращи масла са лавандула, розмарин, салвия, а подходящи базови масла за разреждане – бадем, жожоба, репей. В тази статия съм описала пропорциите и начина.
Всички продукти може да поръчате чрез нашия сайт, http://blog.hennafox.com/ 🙂
Здравейте,аз съм жена на 42г. и имам проблеми са косата. Искам да разбера:
1. какъв е този натурален шапоан за коса от шикайкай и амла.
2. имам тънка,рядка коса /оредяването е особено на теменната част от челото най-вече,нагоре почти до края на тази част където понамалява. с две думи при бритона е силно оголването прозира ми темето през косата/
3. бързо се омазнява в корените, а крайщата и са сухи /може би защото я боядисвам, че имам бели коси/
4. много често със сърбежи по кожата /нямам пърхот, но ми се получават червени петна,най-вече на тила./
5. ако се намокри примерно от дъжд става като мазна, мръсна и пак сърби./не мога само със вода да я измия за да падне лекото замърсяване, задължително трябва да е с измиващо средство/
Ще съм ви благодарна, ако ме посъветвате как да започна да се грижа за нея и да се опитам по-малко да пооправя проблемите, като оредяване почти оплешивяване, омазняване.
Извинявам се за дългия пост, но исках по-подробно да ви обясня положението.
Благодаря ви предварително, приятен и усмихнат ден от мен Дени.
Здравейте,
Шикакай и сапунени ядки са две билки с измиващо действие – към тях обичайно се добавя и амла за блясък и подхранване, а имаме и готова билкова смес, която включва тези и още няколко билки (натиснете върху линковете за повече информация).
Измиването с билки действа много добре на тънка и мазна коса; помага и при сърбеж на скалпа, а в много случаи и при косопад. Може да погледнете някоя от рецептите за измиване, или за начало да опитате с готовата смес. Към 1-3 с.л. билки се добавя вода до получаването на рядка каша; нанася се върху косата и след поне 5 минути се отмива. Не очаквайте да се получи пяна 🙂 но измиват добре. Може да добавите към билките няколко капки етерични масла по избор за по-приятен аромат, или според терапевтичното действие – розмарин или салвия против косопад; лимон или лавандула за регулиране мастната секреция.
Здравейте,
Искам да попитам дали е възможно да се правят отвари от билките за коса и да се полива с тях косата след измиване, без изплакване?
Имам почти постоянен проблем с пърхота, както и омазняваме на косата.
И за целта кои билки бихте препоръчали, ако е възможно това?
Благодаря предварително!
Сайта ви е чудесен, както и продуктите ви 🙂
Здравейте, радвам се, че продуктите ви харесват 🙂 Може да се направи билкова отвара – за последно изплакване, или да се прехвърли в шишенце със спрей-помпа за впръскване през деня. Нийм е може би най-ефективен при пърхот; тулси също е подходяща билка.
Отварата може да съхранявате в хладилник до 4 дни. Към нея може да добавите няколко капки етерично масло, напр. лимон, гераний, мирта или лавандула, които имат балансиращо мастната секреция действие.
Здравейте!
Дъщеря ми е на 17 години.От 6м. е с алопеция ареата,мазен скалп,себорея. От 2 седмици на оголените петна започна растеж на нова коса.Косъмчетата са редки ,светли и тънки.Моля препоръчайте ми кои от Вашите продукти са подходящи за нея.
Благодаря Ви предварително!
Здравейте, препоръчвам масаж на скалпа с масла – смес от базово масло и едно или няколко етерични. Маслата от репей и бадем са особено подходящи (от репей очакваме доставка след около седмица), а от етеричните – лавандула, розмарин, мащерка, кедър.
Индийските билки също са подходящи при алопеция ареата – може да опита с билковата смес за измиване. Към нея също може да се добавят 2-3 капки етерично масло от горните и е желателно да престои като маска на косата поне половин час. Билковата смес може да се редува билковата смес с мек био шампоан без сулфати, които са агресивни и дразнят скалпа.
здр..и предварително благодаря за отговора..от около месец съм с удължена коса,наложило се след обилен косопад..навярно косата ми къдрава и хубава…никога няма да се възвърне..но така или иначе се реших да прибягна до трайно поставяне на треси..много ми се иска да удължа живота на тази коса,именно с ваши продукти..дали ще е удобно да ме посъветвате как и с какво точно да постигна това,като имате в предвид че се боядисвам,моята коса да кажем е нормална,а тресите хидратирани с кристали два пъти седмично…какво мога да включа за косата си от натуралните продукти и как???Благодаря ви…
Здравейте, извинявам се за забавянето. За жалост не съм сигурна, че мога да помогна със съвет- със сигурност не препоръчвам в този случай индийските билки, тъй като могат да заплетат доста тресите.
Здравейте от два три месеца започна доста да ми капе косата,няколко месеца бях на диета и мисля че от това е причината,също така имам малко пърхот и сърбеж от време на време какви билки и в каква комбинации бихте ми препоръчали,благодаря
Здравейте, може да опитате с билковата смес за измиване – тя съдържа нийм, който е чудесен при пърхот – а амлата помага при косопад.
Към билковата смес може да добавите малко брингараж и/или брахми – тези билки също се препоръчват при косопад.
Ако измивате косата си сравнително често, може да редувате билките с някой щадящ шампоан за коса (био, без сулфати – понякога именно те са причина за дразнене на скалпа, сърбеж и пърхот.
Разбира се вътрешното ‘подхранване’ на косата също е от голямо значение – достатъчен прием на вода, протеини, мастни киселини.
Здравейте!
От около година насам косата ми доста изтъня. По принцип е с мазни корени. Преди години я миех през ден или през 2 и беше добре, скалпът се запазваше чист. По съвет на фризьор започнах да удължавам периода на миене на 3-4 дни и сякаш това я съсипа още повече. Моя позната ме посъветва да си купя касия за начало. Направих го, но прибирайки се у дома, разгледах по-подробно информацията за билките тук и се снабдих с амла, шикакай, прах от сапунени ядки и тулси. Пробвах 2 пъти измиване само с шикакай и веднъж смес шикакай, амла и сапунени ядки в равни части, добавих и 2-3 капки масло от мента (сякаш този вариант ми допадна повече). Четох и в други публикации коментарите и съветите Ви, но все пак си останах непросветена 🙂 Ако въпросът ми не е на подходящо място, моля да го преместите, където намерите за добре.
Нуждая се от съвет дали да добавям към измивната смес още билки (тулси, касия, брингараж или някоя друга) и ако не се добавят, как е добре да прилагат – като маски след или преди измиване? С каква честота м/у прилаганията? Удачно ли е да се добави и масло от жожоба вътре в измивната смес или маските? Имам и лавандула – да капвам ли и от нея? Колко често е добре да се измива косата по този начин?
Благодаря за вниманието.
Поздрави!
Здравейте, измиването на косата в Индия традиционно е цял ритуал – косата се омаслява с масла; преспива се с тях; на сутринта се прави маска от билки – често прясно набрани; но разбира се всичко това отнема време.
Няма проблем да се добавят и други билки – особено тулси и брингараж- те всъщност допълват добре действието на шикакая и сапунените ядки. получавала съм чудесна смес и когато просто изсипя различни налични билки в един голям буркан и взимам от него нужното количество преди употреба. 🙂 За измиване – обичайно се ползват 1-2 пъти седмично – може да редувате с някой мек био шампоан.
А иначе билките може да се ползват и отделно, касията например бих ползвала отделно от останалите, в по-голямо количество и 1-2 пъти месечно в смес със съставки като мед, балсам за коса, кисело мляко, масла, за поне 2 часа престой върху косата.
Добавените масла като жожоба обикновено означават, че ще трябва да ползвате шампоан след това, т.е. по-добре без тях в измивната смес. С етеричните като лавандула и мента няма такъв проблем.
В горния пост пропуснах да спомена, че освен изтъняла, косата ми доста пада. Правих препоръчани от доктор хормонални изследвания – няма нищо обезпокоително. Затова реших да пробвам алтернативни методи за подсилване 🙂
Здравейте 🙂
Днес си взех касията, направих си маска с нея и сега с нетърпение чакам да видя резултатите.
Косата ми винаги е била с много азни корени и сухи краища и това от една страна налага честото и миене от друга допълнителното подхранване на краищата с балсами и кристли.
Можете ли да ми кажете удачно етерично или базово масло, което да използвам вместо кристали за върховете на косата си и което да не омазнява допълнително корените?
Мерси 🙂
Здравейте, извинявам се за забавянето. Маслото от камелия е леко и подходящо за връхчетата.
Здравейте и от мен. Ще Ви бъда много благодарана ако с полезните си съвети помогнете и за разрешаването на моя проблем. Имах определени здравословни проблеми, лечението на които доведе до хормонален дисбаланс за един период от време около 6-8 месеца. В следствие на този дисбаланс изгубих доста от косата си, пробвах всякакви хранителни добавки и ампули, но нищо не помогна. Една позната ме насочи към вашия сайт и след като го разгледах обстойно и изчетох всички коментари останах приятно изненадана от ефекта на билките при вашите клиенти. Моля за съвет, как да възвърна предишната си хубава коса и да се справя с косопада! Косата ми е тънка с мазен скалп и по-сухи краища, без обем и с меки и чупливи коси. Мия я през вечер и това не мисля, че и се отразява добре, но ако се опитам да удължа периода между измиванията ми се появява така наречения мазен пърхут.
Благодаря Ви предварително за съвета 🙂
Здравейте, сега виждам, че съм пропуснала този коментар, извинявам се за забавянето.
Според мен не е толкова от значение честотата на миене на косата, а начина – т.е. вида шампоан, стилизирането, сешоара. Ще ми е по-лесно да дам съвет, ако опишете подробно грижите, които полагате за косата си – шампоан, маски, боядисвате ли я, всичко, за което се сетите. 🙂
Първо искам да започна с доброто ми впечатление от вашата къна. Не съм боядисвала косата си от началото на Май месец тази година, не съм почитател на боята, но за съжаление появата на първите бели косъмчета стресират всяка млада жена. След като разгледах подробно вашия сайт първото нещо което направих е да си поръчам готова смес от био къна и индиго за постигане на тъмнокестеняв цвят. Ефектът беше 100% естествен цвят и покритие на белите косъмчета. Много съм доволна!!! А сега по проблема. Като цяло мия косата си през вечел, с шампоани „Уж“ на билкова основа, които се предлагат в магазините, с коприва, с хума и т.н. Маска за коса правя веднъж в седмицата, като наблягам на домашно приготвените с яйце, мед, бадемово масло и т.н. сешуар ми се налага да ползвам само през зимата, лятото предпочитам да я оставя да изсъхне сама. След всяко къпане обаче и придавам обем с пресата за коса, тъй като моята коса е много тънка и доста пооредяла, което допълнително я идтощава, но незнам какъв заместитал на пресата мога да намеря, който да не и вреди до такава степен. В общи линии това е отношението ми към моята коса. Надявам се, че ако промена грижите си към нея и я подхранвам редовно, тя ще стане отново лъскава икрасива както преди.
Благодаря Ви за съдействието!
Успешна седмица,
Ани
🙂
Здравейте! На 42г съм и досега ползвах шипково масло за кожата на лицето.Много съм доволна от него особено за кожата около очите.Въпросът ми е от него ли да си купя отново или може да ми предложите нещо друго.Благодаря Ви!
Здравейте, радвам се, че маслото от шипка се отразява добре на кожата Ви! Всъщност съвсем наскоро пристигна новата доставка и маслото е отново налично тук: http://blog.hennafox.com/product/240/maslo-ot-shipka-50-ml.html
Мога ли да заменя шипковото масло с този продукт-Аюрведично билково масло за зряла кожа./Просто да ги редувам/
Да, разбира се, всъщност е добре да редувате, по този начин осигурявате на кожата различни незаменими мастни киселини и други полезни съставки. Аюрведичното масло би трябвало да е налично следващата седмица.
Здравейте!
Моята коса през последните няколко години се промени до неузнаваемост.След алопеция ареата ,с която уж се справих се сдобих с много мазен скалп/налага се да си мия косата през ден/,рядка и без обем,твърде мека и хвърчаща във всички посоки след едно денонощие и най-вече въпреки,че е къса не расте,изтънява в края и не може да порасне ,за да се оформи що- годе нормална прическа.Въпросът ми е какво бихте ми препоръчали от билките или маслата за справяне с тези проблеми?Купувам си все маркови и скъпи шампоани,но….те като чели допринасят за изтъняването на косъма.
Здравейте, боядисвате ли си косата? Най-доброто, което знам за уплътняване и заздравяване на косъма, е къна. Къната се комбинира с индиго за кестеняви тонове, а имаме и готови 100% билкови бои на основата на къна. Касията (безцветна къна) донякъде също, макар че резултатът не е чак толкова добър и траен, но придава обем и заздравява косъма. Относно шампоаните, препоръчвам да избягвате на всяка цена шампоаните със сулфати като Sodium Laureth Sulfate и др. завършващи на Sulfate; балсами, съдържащи силикони (завършват на cone, като Dimethicone). Такива са био сертифицираните шампоани, те имат меко измивно действие без да пресушават скалпа. Съвсем отскоро при нас има такива шампоани на Khadi, може да ги опитате, но предупреждавам – ако не сте използвали шампоан без сулфати досега, може да е нужно малко време на косата да привикне; с времето ще изглежда все по-добре. Индийските билки за измиване също са подходящи – шикакай, прах от сапунени ядки, амла – както и билковата смес, може да ги редувате с шампоан.
Относно маслата – масажът на скалпа с масла е чудесно средство за стимулиране на кръвообращението и подобряване растежа на косата, както и подхранване на дължината. Най-добре е масажът да се прави вечер, и ако имате възможност – да пренощувате с маслата, т.е. да измиете косата на сутринта. Видът на маслата е по избор; може да включите балансиращи себума и стимулиращи растежа на косата масла, като салвия, мирта, лавандула или розмарин. Особено подходяши базови масла са бадемово, репей, зехтин, кокосово масло.
Благодаря ви за изчерпателния отговор!
Боядисвам си косата с безамонячна бояСлед боядисване косъма става още по-слаб .Преди много години поддържах черен цвят с къна и косата беше много красива и като жива.Мога ли да боядисвам косата си с къна,след като има боя върху нея?На 38 г. съм и се налага да си боядисвам косата,за да прикрия белите коси.Доколкото разбрах с къна това е напълно възможно.
Иска ми се да направя нещо и да спася косата си.Опитвам се да изчета всичко от блога и да се информирам как да започна,а надявам се и аз да споделя бързи и добри резултати.
Само с къна няма да се получи заради белите коси – те ще останат рижави. За черен цвят косата се боядисва най-напред с къна, а след отмиване се нанася индигото. Така се получава най-добро покритие и възможно най-тъмен и траен цвят. Може да опитате и с готовата билкова боя в черен цвят, но точно в момента не е налична; очакваме доставка след около месец. Черната боя на Khadi също е вариант.
С оцветяване с билки косата ще възвърне много бързо състоянието си; но съм длъжна да предупредя – черното няма да е гарваново черно, а топло, естествено черно (за много хора е много тъмно кестеняво).
Сега проверих шампоаните ми.Изписани са от дерматолог и съдържат тези вредни съставки.Много ми е трудно да си избера от вашите.Трудно ми е да избера правилен шампоан,или омазняват повече косата ,или се получава пърхут или косопад.Разглеждайки предложените от вас кой е по-подходящ за мен- шампоан с хибискус или амла ?
Този с амла ми се струва по-подходящ; има включени доста съставки като нийм, тулси, които са особено подходящи при пърхот; брингараж, брахми и амла – при косопад.
Относно омазняването, с био шампоаните можете да миете косата си без никакви угризения толкова често, колкото е необходимо – стига, разбира се, да внимавате с употребата на горещ сешоар и пр. – а най-добре е да я оставяте да изсъхне сама, когато е възможно. При подсушаване не търкайте с хавлиената кърпа – просто увийте косата и оставете кърпата да попие излишната вода. Косата е най-деликатна, когато е мокра, а търкането разрошва кутикула, отнема от блясъка, косата се заплита.
Т.е. не честото миене, по-скоро начинът на измиване и подсушаване могат да допринесат за изтощаване и накъсване на косата.
Простете ми за многото въпроси,но виждам,че много от продуктите са подходящи за маска за лице.
Бихте ли ми предложили маска ,която да избелва пигментни петна?
За избелване на пигментни петна може да опитате с куркума и/или манджиста. Имайте пред вид обаче, че и двете оцветяват повърхностно кожата – куркумата в жълтеникаво, а манджистата – в керемидено-оранжево; цветът избледнява до следващия ден, или с няколко по-сериозно измивания. При по-светла и чувствителна кожа е възможно да се получи зачервяване, то също отшумява бързо.
Може да добавите към билките сок от краставица и/или лимонов сок за по-добър ефект.
Здравейте, дали био къната и етеричните масла могат да лекуват или предпазват от развитието на микози по скалпела на косата?
Здравейте, за къната се счита, че има противогъбично и антибактериално действие и помага в такива случаи. Някои етерични масла, като чаено дърво, риган, мащерка, също /те трябва да се ползват само силно разредени в базово масло/.
Здравейте, след прекарано заболяване съм на хормонално лечение и съответно започнаха други здравословни проблеми. Единия проблем е себореен дерматит на главата. Преминах лечение, назначено от дерматолог, но без ефект. Тъй като косата ми е доста бяла /след като поникна наново/ се налага боядисване поне веднъж месечно. Последните два месеца се боядисвам с безамонячна боя. След това в продължение на седмица нямам проблем. Искам да отбележа, че самата боя е мазна, т.е. с масла. Но няма как да я ползвам на 7 – 10 дни. Моля Ви за помощ. Предварително благодаря!
Здравейте, маслото от чаено дърво е много популярно и ефективно при този проблем. Може да го добавите към шампоан, или разредите с базово масло по избор за масаж на скалпа (добре е да престои поне 30-40 минути преди измиване).
Друго подходящо масло, за което знам, е от палмароза. Най-добре е да опитате маслата поотделно, за да знаете кое как се отразява.
Здравейте,
аз също имам себореен дерматит и мазна коса и бих искала да опитам като за начало да прибавя масла към шампоанът ми – примерно чаено дърво, както се предложили по-горе. В какво количество трябва да го прибавя към шампоанът? И ако е в комбинация към др базово масло, което бихте препоръчали и в каква пропорция?
Благодаря предварително!
Здравейте, пропорцията за шампоан е 20 капки етерично масло към 100 мл шампоан.
За базово масло – 10-15 капки етерично масло към 25 мл базово масло. За мазна коса и скалп особено подходящо е маслото от жожоба.
Здравейте искам да попитам може ли да се направи например Базово масло бадемово(рициново или репей) плюс капки от лавандула, розмарин, мащерка, салвия, кедрово дърво, иланг иланг .Става ли това да се прави като терапия или маска или трябва да се заменят някой продукти и колко пъти в седмицата да се прави ,а и може ли тази маска да се загряват с сешоар или каска 10-15 мин или …..общо колко време се стой за добър резултат. Благодаря !!!
Здравейте, с маслата имате голяма свобода относно начина на употреба. Комбинацията по-горе е чудесна при косопад и за общо подхранване на косата. Може да се прави 1-2 пъти седмично преди измиване. Времето на престой е – колкото повече, по-добре; ако имате възможност, може дори да преспите с маслата в косата.
Покриването с найлонова шапка и кърпа загрява и подобрява ефективността на маската. При загряване със сешоар може и по-кратко време на престой, но пак е добре да е 20-30 минути, т.е. загрявате 10 минути и още 15-20 минути без загряване (косата все още е затоплена през това време).
Здравейте.
Реших да добавя етерични масла към шампоана си за коса. Благодарение на списъкът, изготвен от Вас/ по-горе/ се спрях на 3 броя – розмарин, салвия и иланг-иланг. Основната цел е да стимулирам растежа и да я подхраня. Въпросът ми е – мога ли да сложа и от трите етерични масла и по колко по точно капки към шампоан, които е 300мл? Благодаря предварително.
Здравейте, може да комбинирате тези масла; за това количество шампоан може да добавите по 20 капки от всяко.
Благодаря Ви 🙂
Здравейте!! Почитателка съм на маслата, но напоследък не мога да потбера правилните. Преди само от бадемовото масло косата ми сияеше, а сега дори аргановото не ми помага. Косата ми се заплита, къса, капе… и то, въпреки че я скъсих значително… Бихте ли ми дали някакъв свет?
Здравейте, по принцип маслото от камелия също е чудесно при суха коса; може да опитате също това масло за коса с амла.
Да сте променяли нещо в грижата за косата (боядисване, шампоан/маски/стилизиране), или в начина на живот/хранене? За здрава коса храната е от изключителна важност; препоръчва се повече протеин /особено яйца – добър източник на биотин; месо, риба, бобови, сурови ядки/, както и прием на достатъчно вода.
Здравейте. Можете ли да ми помогнете в избора на масла при изтъняване на косата и липса на блясък. Благодарение на сайта ви се сдобих със сместа от билки за измиване на косата , но искам да добавя и масла към грижите. И как е най-подходящо да се ползват маслата: да ги добавям към измивната смес или да ги нанеса по скалпа и дължините на суха?/мокра? коса и след това да измия със сместа. Ще очаквам отговора ви. Поздрави и успешен ден.
Здравейте, От етеричните масла – маслата от розмарин, кедър, лавандула подобряват кръвоснабдяването на скалпа и от там заздравяват изтънелия косъм; те се комбинират добре с бадемово масло и масло от репей. Това витализиращо масло за коса също ми се струва много подходящо; не е необходимо да го смесвате с други масла.
Маслата обичайно се нанасят върху суха коса с масаж в корените; оставят се да престоят възможно най-дълго време. Билковата смес, ако е по-рядка, може да нанесете на суха коса върху маслата, и също е добре да престои поне 20-30 минути, за да има възможност да ги отмие. При по-мазна коса или по-обилно количество масла билките може и да не се справят добре с отмиването.
Здравейте, HennaFox.
Пише ви едно много отчаяно момиче. Проблемът е следният: през 2013 имах психическо заболяване и оскубах голяма част от косата си в предната част на челото и около двете слепоочия. След това започна невиждан косопад, но той се дължеше по скоро на боите, всекидневните преси и липсата на каквато и да е грижа. Към днешна дата косопадът е овладян. Доста време използвах вашите билки и къна. Косата ми е тънка и по чринцип е гъста, но с много тънък косъм. От около 10 месеца правя всяка седмица маска с кокосо масло, амла, синапено олио, салвия, розмарин, лавандула и чаено дърво. Ефект има, но много бавен. Косата над челото е окей..но около слепоочията ми прозира скалпа..за толкова време маски там се е образувал мъх, но това много скапва самочувствието ми..не знам дали изобщо ще се сгъсти някога и няма да изглежда плешиво. Въпросът ми е..нормално ли е ефекта да е толкова бавен? Или трябва да съм още по-упорита докато усетя осезаемо сгъстяване? Да сменя ли маслата? Възможно ли е скалпътда е привикнал? Кои от вашите продукти бихте ми препоръчали?
Спорен ден!
Виолета
Здравейте, чудесно е, че полагате такива грижи за косата си. За съжаление е възможно чрез оскубването да има увреда на фоликулите и проблемът да е траен: http://www.ehow.com/about_5454009_rippedout-scalp-hair-grow-back.html#ixzz29zSTbH7Y
Така че трудно е да се каже дали и колко време ще отнеме, преди да израсте косата на засегнатите места. Ще трябва да се въоръжите с още търпение. Може да редувате тези масла с други подходящи – репей, бадемово масло. Не сте написали за шампоана – задължително препоръчвам да е без сулфати /био шампоаните са такива/. Може да опитате с прием на биотин /от аптека/ и като цяло да засилите приема на протеини (особено яйца) и вода. Пожелавам ви мъхът да израстне в здрави косъмчета!
Здравейте! 🙂 много полезен пост! Имам няколко въпроса.. Косата ми е гъста, етажирана и със средна дължина.. Скоро си поръчах арганово масло и чакам да пристигне. Искам да ви попитам кои други масла стимулират растежа на косата и след колко време мога да очаквам видими резултати? Благодаря! 🙂
Здравейте, самият масаж на скалпа с масла стимулира растежа на косата. Освен арганово, други подходящи са маслото от репей и бадем.
Резултати – обикновено трябва да минат 2-3 месеца редовна употреба; много зависи от косата. 🙂
Здравейте,
От 8 години косата ми започна да капе и да става все по-тънка и рядка. Последните две години се стабилизира, с прилагане на ампули и витамини през 3 месеца. Искаме се да пробвам и с масла.
Аз си купих индийските билки за измиване, но н еми се отразиха добре, слагах си и едно олио от нийм, амла и т.н., но и това не ми се отрази добре – появи ми се пърхут.
Та сега се спрях на следната комбинация : базово масло -вечерна иглика и рициново масло, стимулиращо – лавандула, подхранващо – морков и балансиращо мирта. Може ли да макежет в какво съотношение (капки, мл.) да се смесят маслата? И също имали проблем бреммена жена да ги използва тези масла?
Здравейте,
За разреждане съотношението е 6 капки етерично масло към 30 мл базово масло. Етеричните масла от мирта и морков според някои източници не са подходящи за бременни жени; по-добре само лавандула. Базовите масла може да смесите по ваша преценка, но имайте пред вид, че рициновото е доста гъсто и трудно за отмиване, препоръчвам малко количество от него.
Благодаря!
Здравейте, искам да попитам колко количество трябва да използвам за маска само с етерично масло от лавандула?
И мога ли да го смеся с маска от жълтък и бренди?
Здравейте, етеричните масла се разреждат – разбира се може да добавите маслото от лавандула към обичайната си маска за коса или шампоан. Не го препоръчвам самостоятелно за маска за коса.
Здравейте!
Изчетох коментаритеq ще се повторя с единия ми проблем, а той е, че имам себореен дерматит. Искам да спра с всякакви противопърхотни шампоани. Ако си купя един обикновен шампоан и си правя масаж с определи масла от вашата фирма, ще ми се изчисти ли скалпа и трябва ли да правя от време на време почивка, било то с маслата или билковите смеси за коса, за да не се измори косата или да се получи обратен ефект?
Здравейте, обикновените шампоани съдържат доста агресивни и дразнещи скалпа съставки (Sodium Laureth Sulfate и др. сулфати). По-добър вариант е да ползвате био шампоан, без значение какъв – просто почти само био шампоаните са без тези съставки. Към шампоана също може да добавите няколко капки етерично масло. Не е задължително да правите почивка, стига косата и скалпът да се чувстват добре – ако откриете, че ефектът на даден продукт вече не е както преди, тогава да.
Здравейте, искам да добавя към шампоана ми етерично масло от розмарин, но не знам точно колко капки да добавя на 500мл шампоан?
Здравейте, обичайното количество е 20 капки етерично масло към 100 мл шампоан – като за бременни и деца под 12 това количество трябва да е значително намалено.
Здравейте, синът ми който е на 21 г.има проблем със скалпа-себореен дерматит.Ат дълго време се лекува,но без резултат.Хапчета,спирт,мехлеми,шампоани…резултат никакъв!Косята му също оредя.Може ли дани препоръчате от етуричните масла.Кои биха намалили сърбежа и успокоят кожата.
Благодаря ви
Здравейте! Проблемът ми е бързорастяща коса , бели и мазни корени. Какво бихте ми препоръчали? Боядисвам я редовно , но с мазните корени не мога да се справя. Препоръчвайте…
Здравейте, извинявам се за забавянето. За мазните корени може да опитате прах от розов цвят като сух шампоан – доста е ефективен при омазяване. А от етеричните масла балансиращи скалпа са лавандула, лимон, мирта – може да ги смесите с базово масло от жожоба за масаж на скалпа или да добавите към шампоана.
Здравейте!
На 28г., като винаги съм имала косопад, но от няколко месеца стана по-обилен. Изпробвала съм какви ли не масла, ампули и маски, но като че ли резултата е само временен и непостоянен. Какво бихте ми препоръчали да смеся, за да може поне малко да намалее косопада, дай Боже и да спре 🙂
От коментарите виждам, че розмарина, бадемовото масло и лавандулата са подходящи, но като базово масло какво мога да ползвам?
Благодаря предварително за отговора!
Страницата Ви е невероятна! 🙂
Здравейте! Аз също имам един въпрос, породен от моя проблем, а той е, че имам алергия към ароматите на парфюми, ароматизатори и препарати и т.н . Оказа се, че някой от естествените аромати на цветя и етерични масла също не ми действат добре. Така в магазина установих, че аромата, който не ме дразни е на фрезия. Купух си го. Но никъде не намирам информация за какво помага, как действа. Ако може бих ви помолила да ми кажете, също така мога ли да го слагам в къна. Благодаря!
Здравейте, можете да слагате няколко капки от етеричното масло в къна. Фрезията има освежаващ цветен аромат, но за съжаление не мога да помогна за действието на това етерично масло.
Здравейте! Наскоро разбрах от една приятелка за индийската козметика, че й е помогнала много при косопад и аз реших да пробвам. Боядисвам косата си всеки месец в тъмно русо и забелязвам,че косъма ми е изтънял много и къдравите кичури се изправят заради сухите краища, но за съжаление наличието на много бели косми около челото не ми позволява да си върна кестенявия цвят на косата. Неприятно е и оредяването на косата над слепоочията и съответно искам да взема адекватни мерки да спра косопада и сухотата на косата. Купих си масло от Амла/злато/ , розмарин, лавандула, арган и прах от Брахми. Направих си маска от маслата и малко глицерин, но не знам мога ли да включа и маска с прах от брахми, кайсия и зизифус/евентуално с някакво масло /, както и да използавам за шампоан смес от прах -апла, шикакай и сапунени ядки за моята руса коса? Евентуално може ли от тези билки и масла да се направи и спрей с който всеки ден да подхранвам косата си ? Моля за съвет каква комбинация от биликите да ползвам за да спра косопада ! Благодаря!
Здравейте, да – може да правите такива маски. Билките, които помагат особено много при косопад, са амла, брахми, брингараж, шикакай, както и други; те взаимно допълват действието си. Може да си направите маслен извлек по тази рецепта
От значение е и шампоанът, който използвате за измиване на косата – препоръчвам да е био шампоан – те са без сулфати, а сулфатите са доста агресивни пенители, които е възможно да допринесат за косопад. Редувайте го с билковата смес за коса за измиване.
Здравейте, 🙂
Добавянето на етерично масло към шампоана повлиява ли по някакъв начин на срока на годност? Мога ли да приготвя примерно 200 мл. шампоан или трябва да се смесват всеки път непосредствено преди използването?