Меню Затваряне

Да си направим сами: парфюм от етерични масла – II

Етерични масла

Към първа част

Подбор и смесване на маслата

Има различни начини, по които да подберете подходящите етерични масла за своята рецепта. Може да се опитате да си представите повод, настроение, емоция или преживяване, които да свържете с конкретни аромати. Може би имате любим парфюм, който бихте искали поне отчасти да наподобите.  Или пък… сте настроени експериментаторски: затворете очи, вземете произволни шишенца – ще получите някоя изненадваща комбинация. 🙂

Преди да започнем – внимание! Етеричните масла са висококонцентрирани и с малки изключения не бива да се използват неразредени върху кожата.  Пазете ги далеч от деца; почиствайте веднага разлети капки масло – те могат да повредят мебелите, както и да предизвикат силно дразнене на кожата.

За начало започнете с 3-6 масла – по 1-2 за всяка нотка. Капнете от тях върху тестови лентички от хартия, за да оцените как си взаимодействат ароматите.  Отбелязвайте си тяхната индивидуална сила: използвани в равни пропорции, базовите нотки обикновено доминират над средните, а те – над връхните. Пример: лайка и лавандула може да са любимите Ви аромати, но балансирани ли са те? Лайката е с преобладаваща сърцевинна нотка, а лавандулата – връхна. Ако смесите по капка от всяко, лайката ще доминира; за да създадете балансиран парфюм, по-удачно би било да смесите една капка етерично масло от лайка с 4 – 6 капки лавандула – малкото количество средна нотка ще удължи трайността на връхната нотка. Разбира се, освен ако наистина не предпочитате лайката да доминира. 🙂

И така: малко количество средна нотка ще накара връхната да изпъкне и да трае по-дълго. Още по-малко количество от базовата нотка я фиксира още по-добре. За начало опитайте съотношение 3 връх: 2 среда: 1 база – може да тествате върху лентичка и впоследствие да добавите там, където не достига. Ако предпочитате да изпъкне сърцевинната нотка, експериментирайте със съотношение 3 връх: 5 среда: 2 база. Всичко зависи от индивидуалните аромати, начинът, по който хармонизират един с друг, и резултатът, който търсите.

Фиксативи

В парфюмите обикновено се добавят синтетични фиксативи, които удължават аромата. Както писах в предната част, ако ползвате базово масло за разреждане, ще се получи по-траен аромат (в сравнение с алкохолна база). Повечето базови нотки са също добри фиксативи като сандалово дърво, ванилия, бензое, ветивер, тамян и др. – но те имат склонността да превземат аромата – затова е добре да ги ограничите до 10-15%, особено ако връхните и средни нотки са по-деликатни миризми.

Разреждане

Препоръчвам първо да смесите етеричните масла – и едва когато сте удовлетворени от резултата, да разредите с базово масло или алкохол. Всъщност когато етеричният концентрат е готов, може да оставите шишенцето настрана за няколко дни, за да хармонизират ароматите по-добре.

За по-лесно приемаме, че 20 капки етерични масла = 1 мл.; ако правите парфюм от 5 мл, тогава капките са общо 100. При  примерна 20% концентрация на парфюм, се получават 20 капки общо етерични масла и 80 капки базово масло.

След разреждането разтръскайте добре и… добре е пак да оставите настрана преди употреба, за поне две седмици, като пак разтръсквате толкова често, колкото се сетите.

Практически съвети

– На всяка стъпка е препоръчително да си взимате кратка почивка, така обонянието ще е по-изострено, а и дава възможност на ароматите да се разкрият по-добре.

– Когато създавате нова смес, започнете с малки количества – 5, 10 или 20 капки, не повече, за да не хабите материали в експериментите.

– Записвайте подробно рецептата си в движение – използвани масла, поредност, резултат. Това ще ви улесни много, ако ароматът е сполучлив и искате да го повторите.

– Етикетирайте творението си! Име, състав, пропорции, а ако няма място – номер, който кореспондира на номер в работната тетрадка. Добре е да отбележите и датата на създаване. При добро съхранение в тъмно стъклено шишенце и на хладно парфюмът ще остане непроменен поне 18 месеца от датата на създаването.

– Измивайте много добре шишенцата и приборите, с които смесвате, за да не остават остатъчни миризми.

И най-накрая:

 

Рецепти

 

Идеи за концентрати от етерични масла

(количествата са само тестови и примерни; за по-големи количества увеличете пропорционално):

1. Свеж горски парфюм

  • портокал – 8 капки
  • кедър – 4 капки
  • мента – 2 капки
  • розмарин – 1 капка

2. Любовен еликсир

  • сандалово дърво – 3 капки
  • ванилия – 2 капки
  • кедър – 3 капки
  • бергамот – 15 капки

3. Ориенталски парфюм

  • пачули – 2 капки
  • лавандула – 1 капка
  • иланг-иланг – 3 капки
  • жасмин – 1 капка

4. Звездопад

  • лавандула – 3 капки
  • лайка – 6 капки
  • валериана – 6 капки

5. Цветна градина

  • портокал – 8 капки
  • лавандула – 2 капки
  • пачули – 4 капки
  • кедър – 4 капки
  • иланг-иланг – 2 капки
  • бергамот – 2 капки

6. Дървесен

  • сандалово дърво- 10 капки
  • черен пипер – 7 капки
  • бензое- 7 капки

7. Лека нощ

  • лавандула- 10 капки
  • лайка – 4 капки
  • бензое- 4 капки

8. (Подходящ като база за одеколон)

  • смирна – 5 капки
  • кедър – 3 капки
  • бергамот – 8 капки

Тези концентрати можете да използвате за направата на парфюм от всякаква база; да добавите в арома изпарител или да смесите с дестилирана вода – използвайте като ароматизатор за стаята или за мигновено освежаване през деня.

Парфюм с базово масло

Подробно за процентите разреждане към базово масло вижте първа част; варират между 5 и 40% етерични : 60-95% базови според концентрацията на парфюма. Опитайте различни концентрации и вижте как се променя ароматът!

Парфюм с алкохолна база

  • За парфюм-концентрат: смесете 15-30% смес от етерични масла с 70-85% етилов алкохол / водка и 0-10% дестилирана вода. Пример: 10 мл алкохол + 0.5 мл дестилирана вода + 90 капки (4-5 мл) масла.
  • За по-лек парфюм: смесете 10-15% етерични масла с 70-80% етилов алкохол / водка и 5-20% дестилирана вода.
  • За одеколон, тоалетна вода и спрей-ароматизатор за жилището: смесете 5-10% етерични масла с 75-85% етилов алкохол / водка и 5-20% дестилирана вода

При приготвяне на такъв парфюм, добре е да оставите сместа да преседи поне две седмици преди употреба, като разтръсквате шишенцето толкова често, колкото се сетите, за по-добро смесване на ароматите. За още по-добър резултат накрая прецедете, например през филтър за кафе, напълнете пак шишенцето- готово!

Приготвяне на твърд парфюм

Примерни количества: 1 с.л. пчелен восък (може да замените с какаово масло); 1 с.л. масло от жожоба;  8-15 капки етерични масла по избор.

Загрявате пчелния восък и маслото от жожоба на водна баня  до пълното разтопяване на восъка. Сваляте от огъня и добавяте етеричните масла /най-добре е да са смесени предварително/. Бъркате с тънка пръчица за минимална загуба на продукти. Изсипвате в подходящ съд – малка алуминиева кутийка е идеалният вариант; по-големи количества в стъклени бурканчета. Оставете сместа да се втвърди за около 30 минути и парфюмът е готов за употреба.

Как да използвате? Загребвате малко количество и нанасяте на ключови места върху кожата – напр. китки на ръцете, зад ушите. Други идеи за употреба – като крем за ръце или крака (мента, лимон, розмарин е освежаваща смес за крака); за натриване нашийника на домашния любимец /някои етерични масла като кедър отблъскват бълхи, кърлежи/; за освежаване и премахване на неприятната миризма от кожен портфейл.

 

Тук ли сте още? 🙂 Това е от мен, надявам се съм успяла да ви заинтригувам – и много ще се радвам да прочета за вашата любима смес. 🙂

31 Comments

  1. Pingback:Да си направим сами: парфюм от етерични масла - I - Блогът на HennaFox

  2. Flenn

    Не използвам синтетични парфюми. Само етерични масла, с ниско качество, за по 5-10 лв. След един неуспешен експеримент, при който смесих цитронела и розмарин/получи се чиста отрова!/, прилагам маслата поединично. Години след опита с цитронелата и розмарина, се случи да смеся останки от индрише и мандарина. Не обърнах внимание в какво съотношение. Разредих сместа с вода и се получи аромат, който ми допадна. Намерих го подходящ за коса. За тялото предпочитам ванилия.
    С иланг-иланг имам странен опит, дали е случайност, не знам, но два пъти ми се е случвало да си сложа от това масло на главата и двата пъти слънчасах. Забелязала съм, че ако се държат близо едно до друго шишенца с иланг-иланг и лимоново масло, при смесване на аурите им или на някои от веществата получени при разпада на маслата във въздуха, се получава много приятен аромат, но при директно смесване резултатът не е добър.
    Като цяло иланг-иланг е капризно и сложно масло. Или може би това, което съм ползвала не е било с добро качество.
    Макар да не обичам да смесвам маслата,съм забелязала, че пачулито сякаш си подхожда с повечето и добавям по 1-2 капки за облагородяване и повишаване трайността на другите масла.
    Твърди се, че за мъжете бил особено привлекателен ароматът на курабийки. А какъв по-„курабиен“ аромат от канелата. Но! няколко часа след разпадането на маслото мирисът е силно неприятен и съвсем различен от първоначалния. Използвала съм това масло не като ароматизатор, а за третиране на зони застрашени от целулит и освен, че силно изгаря кожата, неприятният остатъчен аромат трудно се отмива.

    • HennaFox

      Да, наистина, понякога се получават неочаквани резултати 🙂
      За канелата: на много места пише, че това е най-ефективното масло против целулит, но наистина миризмата след това е навсякъде – дрехи, чаршафи – и е доста натрапчива.

  3. кристина

    Здравейте , аз етеричните масла не съм ги използвала за парфюми , но е много добра идея и ще пробавам . Използвала съм канела и мента смесени в 5 литра гореща вода за изплакване на пода и се получи много добра миризма ,която ми допадна.

  4. ИВ

    Здравейте,а за масажи могат ли да се използват и в какво съотношение се смесват етеричните с базовите масла?

    • HennaFox

      Здравейте, да – разбира се; за масажи препоръчваното съотношение е 1-2 капки етерично масло към 5 мл (ок. 1 ч.л.) базово масло.

  5. еленка

    За по-лек парфюм: смесете 10-15% етерични масла с 70-80% етилов алкохол / водка и 5-20% дестилирана вода.

    Това може ли да ми го дешифрирате в милиграми?
    И този по-лек парфюм EDP ли се води ?
    Благодаря.

    • HennaFox

      EDP, да;
      Един ml е около 20 капки етерично масло.
      Ако приемем като пример:
      15% етерично масло
      70% алкохол
      15% дестилирана вода
      И решим да правим 10 мл парфюм, тогава:
      20 капки x 10 ml = 200 капки общо.
      15% – ов парфюм ще включва 30 капки етерично масло, 140 капки – или 7 мл – алкохол, и 30 капки дестилирана вода.

  6. Ана

    една капка етерично масло съответства на 20 грама суха билка/лъжица,масаж на лице с леки докосвания и с движения над кожата,усеща се приятно затопляне,смесвам с бадемово масло,което е базово и с най-близки съставки до кожата на човек,етеричните масла от портокал,мандарина и лимон са прекрасени за зареждане с ентусиазъм,излизане от депресивни състояния,анти-стрес:-)

  7. Мариана

    Наскоро исках да заменя купешкия крем за лице с нещо натурално, и смесих масла от лавандула и от иланг-иланг, на око, без да броя капките, и ги добавих към около 30 ml сусамово масло. И тогава открих, че всъщност се получи чудесен парфюм! Но си мислех, че само аз така се парфюмирам :).
    Сега мисля да смеся пак тези масла (ще си запиша сътоношенията), и да ги сложа в масло от орехи.

  8. Flenn

    Маслото от орехи е с много силен естествен аромат, сам по себе си много приятен. Може би по-подходящо би било маслото от макадамия, което е напълно лишено от собствен аромат или ако има такъв, той е недоловим от средностатистическия нос. Освен това за него казват, че е най-попиваемо от човешката кожа.
    Аз пък, както бях споделила в коментарите към една друга тема, за лице си приготвям смес от рициново масло и масло от индрише. Рициновото масло е с много тежък мирис и слагам доста индрише за да го потисна. В резултат ухая на селска даскалица, поляла се, сякаш, с розова есенция. Така беше до момента, в който започнах да добавям и пачули. Пачулито стяга кожата и се съчетава добре с повечето етерични масла, с които съм го смесвала. За мен рициновото масло е просто несравнимо с останалите растителни базови масла, но без да бъде „подправено“ с етерични масла, просто е непоносимо на мирис.Не препоръчвам на никого, обаче, рецептата за моето масло за кожа /лице, тяло, ръце, устни, ходила/, освен ако не е с притъпено обоняние.
    А някой опитвал ли е да дезодорира подмишниците си с масло от мащерка? Пари ужасно, даже нетърпимо, но пък има мощен целодневен ефект.Представете си, тъкмо сте се дезодорирали с мащерка против изпотяване и се качвате в такси. Шофьорът бръчи нос, напрягайки се да определи дали сте препили с чай от мащерка или той самият има обонятелни халюцинации.
    Интересно, някой от вас използва ли за ароматизиране на себе си масло от грейпфрут /коса, дрехи, но не кожа – фототоксично е/? Питам не случайно. За него се носят слухове, че влияе интересно върху възприятието.

    • HennaFox

      Благодаря за, както винаги, интересните идеи и насоки! Съвсем нагледно си представих сцената с мащерката 🙂

  9. Златина Златева

    Здравейте! Може ли да се смеси само сандалово дърво с базово масло за получаване на парфюмно масло!И в такъв случай към примерно 30мл базово, колко капки сандалово е добре да се сложат!Нанесох си само чисто неразредено сандалово масло на някои пулсиращи точки и нямам никакви обриви, това означава ли, че мога да го използвам в чист вид?

    • HennaFox

      Здравейте, всъщност според някои източници маслото от сандалово дърво е сред малкото, които могат да се ползват и неразредено върху кожата, така че, щом няма реакция, можете да го ползвате в чист вид.
      А иначе за парфюм-концентрат разреждането е 20-40% етерични масла. Т.е. за 30 мл базово, добавяте 10-20 мл етерично масло.

    • HennaFox

      За препоръчване е етилов алкохол, но ако няма под ръка, рецептата може да се изпълни с водка.

  10. galina

    Здравейте,
    Направих си парфюм от бергамот,иланг-иланг,пачули ,лавандула .Тъй като бергамота е фототоксичен може ли да се ползва този парфюм и лятото.
    Благодаря

    • HennaFox

      Здравейте, за предпочитане не – има риск от дерматит.

  11. Lubo

    Страхотна статия! Благодарности!
    Искам да попитам какви базови масла мога да ползвам и от къде си набавяте всичко?

  12. Lubo

    Вече всичко ми се изясни 🙂 Дали има някъде рецепти на известни парфюми?

    • Рая

      Здравейте. Искам да попитам за масло от амбъргрис (ambergris). Обсебена съм от този аромат,който се отключва след известно време, но цял ден ми напомня че е на мен. Въпроса ми е, понеже поръчах масло неподходящо за директна употреба вурху кожата, с какво базово да го смеся за парфюм тип ролон, така че да не доминира никакъв друг аромат а само синтетичния стар амбъргрис ?Благодаря

  13. Диана

    Здравейте, етеричните масла, които са на снимката дали са подходящи за вътрешна употреба?

    • HennaFox

      Здравейте, етеричните масла са напълно чисти, но нямат сертификат, че са подходящи за вътрешна употреба.

  14. Диана

    Благодаря ви! Споделям с вас и една смес за маслен парфюм: 10к-портокал, 3к-канела и 3к-джинжифил, 4к-мира. Всичко това във флакон от 10ml с базово масло от жожоба. Аромат на празнично настроение и увереност.

    • HennaFox

      Благодаря! Наистина много подходящ за идващите празници аромат 🙂

  15. николай

    искам да си направя парфюм с базово масло 50 мл , може ли да ми кажете каква е пропорцията и какво масло да ползвам за базово и по колко капки да сложа от останалите съставки за 50 мл

    • HennaFox

      Най-добре е първо да направите по-малко количество, за да е сигурно, че ароматът ще ви допадне.
      Парфюми има с най-различна концентрация, но за по-лесно, ако приемем концентрация от 10%, това са 5 мл (или 100 капки) общо етерични масла към 50 мл базово масло. За по-силен аромат – 150 капки (7.5 мл) етерични масла към 50 мл базово масло.
      За базово масло обичайно се ползва жожоба.

  16. Стефан

    Здравейте.Когато смеся етилов алкохол и етерични масла винаги става мътилка.След като отлежи съставките се разделят и отгоре остават маслата а отдолу спирта или водката.Пробвал съм всякъкви вариянти с различни производители на масла и различни проценти спирт.Знаете ли как да получа бистра течност.Благодаря.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.