За начало ще започнем с няколко класификации на парфюмите.
Според типа аромат
Според парфюмерите спектърът от аромати може да се раздели на няколко основни категории – всяка със своя характер и емоционално въздействие. Примери:
- Дървесен: кедър, бор, сандалово дърво
- Цветен: жасмин, роза, иланг-иланг
- Билков: босилек, розмарин, лайка
- Земен: ветивер, пачули, мускус
- Пикантен: черен пипер, карамфил, джинджифил
- Цитрусов: портокал, бергамот, грейпфрут
Първа стъпка в създаването на парфюм е да определите типа аромат, който бихте искали да е преобладаващ. Имайте пред вид: етеричните масла са висококонцентрирани; взети поотделно, някои от тях може да миришат недотам приятно – но в комбинация да намерят мястото си във Вашата любима парфюмна композиция. Ето примери:
– земните аромати може да изглеждат тежки, неприятни и напомнящи гранясало в чистото си състояние (според градските легенди подушването на суров мускус може да бъде фатално!), но в парфюмните композиции те придават една тъмна нотка на примитивна, екзотична мистерия.
– пикантните ухания, взети поотделно, могат да са остри, кисели, горчиви – но щом се смесят с други миризми, да придадат освежаващо и активизиращо усещане. За да оцените това, добавете малко канела към смляното си кафе: докато се приготвя, ще разнесе топлото си, събуждащо ухание из жилището.
– билковите аромати могат да бъдат отблъскващи и твърде силни, но в комбинация добавят една приятна рязкост, и често са база за мъжките парфюми.
– цветните ухания в концентрирана форма понякога са тежки и пренасищащи, и могат да причинят главоболие, гадене, притъпени сетива. Когато са добре балансирани, те имат успокояващо действие и намаляват чувството за стрес.
Според базата, която се използва за разреждане
- Парфюми с алкохолна база
- Парфюмни масла – смес от базови и етерични масла
- Твърди парфюми – съдържат пчелен восък за сгъстяване, базови и етерични масла
Каква е разликата? Най-популярни са парфюмите с алкохолна база, която понякога се смесва с малко дестилирана вода. Недостатък на алкохола: чрез изпарението си той ‘отвежда’ аромата от кожата по-бързо в сравнение с базовите масла. Негово предимство е обаче, че придава по-голяма трайност на парфюма, докато маслата могат да гранясат. Ако решите да използвате алкохол, той трябва да бъде спирт от най-висок дестилат – водка с високо алкохолно съдържание също ще свърши работа.
Парфюмните масла са подходящи за хора с чувствителност към алкохола. Добра тяхна основа са някои базови масла, които са по-устойчиви и няма да гранясат бързо, освен това нямат собствен аромат и попиват добре. Маслото от жожоба е най-подходящо – отговаря на всички тези критерии, освен това молекулната му структура е много близка до естествения себум и се понася отлично от кожата.
Според силата на парфюма
- Одеколон (Eau de Cologne) – най-слабо концентриран аромат, съдържа 2-5% ароматен концентрат / етерични масла, разтворени в база от алкохол и вода.
- Тоалетна вода (Eau de Toilette) – обичайно съдържа 5-10% чисти масла.
- Парфюм – със съдържание на 10-20% чисти масла.
- Парфюм-концентрат – съдържа 20 – 40% чисти масла.
Може би вече имате представа какъв парфюм бихте искали да създадете. След още малко теория ще пристъпим и към практиката 🙂
Нотки
Етеричните масла представляват букет от ароматни градивни елементи, наречени нотки – базова нотка, връхна нотка и сърцевина. За една хубава парфюмна смес е добре да има аромати от всички тези категории.
Връхната нотка е като първо впечатление – това, което усещаме съвсем в началото, щом отворим шишенцето и пръснем с парфюма; тя се изпарява за минути. Връхните нотки по правило са с освежаващ аромат – такива са повечето цитруси и някои подправки. Примери: ангелика, бергамот, босилек, горчив портокал, грейпфрут, джоджен, евкалипт, исоп, каепут, кориандър, кардамон, лавандула, лайм, лимон, мента и др.
Сърцевината, разбира се, е сърцето на парфюма. Тези нотки са носител на основния аромат, усещат се след няколко вдъхвания и се развиват и запазват напълно до 1-2 часа. Такива са: бор, елеми, индийско орехче, канела, карамфил, кипарис, копър, лайка, морков, нард, резене, розмарин, черен пипер и др.
Накрая остава базовата нотка – която се задържа най-дълго, добавя топлина и дълбочина на парфюма, и го ‘фиксира’ към кожата. Примери: ванилия, валериан, ветивер, жасмин, кедър, пачули, иланг-иланг, сандалово дърво, тамян и др.
Някои от примерите по-горе са гранични със съседна категория. Това е така, защото до известна степен всички етерични масла съдържат качества от връхни, средни и базови нотки. Например лимонът има свежа връхна нотка, слаба сърцевина и съвсем слаба базова нотка.
Когато се смесват за направата на парфюм, отделните етерични масла се подбират на базата на това как се комбинират техните нотки. Друго, което е добре да вземете пред вид, е относителната ароматна сила на едно масло. Някои масла (както лимонът, даден по-горе за пример), използвани дори в малки количества, променят много общото впечатление от аромата – дори и тяхната трайност да не е голяма.
Pingback:Да си направим сами: парфюм от етерични масла - II - Блогът на HennaFox
Браво виждам, че сте нявлязли доста навътре в парфюмерийния бранш:). Полезно инфо от статията за средностатистическия потребител. Приятно четиво!
Парфюма на става ли мътен
С какво го избистряте