Меню Затваряне

Лесно и освежаващо измиване на косата с билки

смес от билки

Знаете ли, че повечето индийски билки имат охлаждащо действие? Като добавим и етерично масло от мента, се получава чудесна лятна комбинация за измиване. Маслото от мента освежава, но също така подпомага по-бързия растеж на косата. Разбира се придава и приятен ментов аромат на сместа; усеща се и върху косата след измиването. 🙂

И така, нужни са:

– билки по избор (шикакай; сапунени ядки; амла – каквито предпочитате, в комбинация и пропорции по избор)

– няколко капки етерично масло от мента (или друго освежаващо масло)

– бурканче

Изсипваме сухата смес в бурканчето. Доливаме гореща вода. Разклащаме добре. Добавяме маслото от мента и разклащаме отново.

DSC03774

Изчакваме няколко часа и сместа е готова за употреба. Каквото остане, може да се съхранява в хладилник до седмица.

Как се нанася? На суха или мокра коса – най-добре е да експериментирате и с двата варианта. Ако разполагам с време, след нанасянето увивам косата с найлонова шапка и изчаквам поне 30 минути. При липса на време може да отмиете и след няколко минути.

Етеричното масло охлажда и леко щипе кожата на скалпа, за мен поне усещането е приятно. Разбира се добре е да започнете с малко количество масло за всеки случай. 🙂

Вижте още рецепти за измиване на косата с билки.

34 Comments

  1. Биляна

    Здравейте 🙂
    С каква консистенция правите „шампоана“?

    • HennaFox

      Консистенция като на боза. 🙂
      Може да се пресипва и в старо шише от шампоан за по-лесно нанасяне.

  2. Мариана

    Здравейте! Днес от магазин Марти в Русе си купих от новата био къна, шикакай и брахми. Съвсем наскоро от един продукт за коса направих алергия (не искам да цитирам препарата, защото производителят е любезен с мен и ми съдейства, и да не правя лоша реклама). Та мисля да се откажа от всякакви препарати и да мина изцяло на билки, включително да заменя и шампоаните с билки и глина. На опаковките на билките, които купих, пише предватително да тествам за алергия, но не е указано по какъв начин да направя това. Ужасена съм от перспективата да получа пак алергия на главата си, и няма да сложа на нея нищо, докато не се уверя, че няма да ми навреди. Ще ми дадете ли напътствия как да тествам новата био къна, шикакай на прах и брахми на прах за възможна алергична реакция?

    • HennaFox

      Здравейте, изключително рядко – но се случва алергия към някоя от билките. Тя няма общо с алергия към боите за коса и протича много по-леко. Тест може да направите, като смесите съвсем малко количество с вода; намажете малко петно върху кожата, покриете с лейкопласт и отмиете след 6 часа. Ако няма дразнене или сърбеж, може да използвате билките.

  3. МАЯ

    Здравейте! Не срещнах коментар сместа за измиване на коса може ли да се ползва от деца. Дъщеря ми е руса.

    • HennaFox

      Здравейте, тези билки дразнят доста очите при попадане в тях, затова и не ги препоръчвам за деца. Също може да оцветят леко много светлата коса.

  4. Галя

    Здравейте,
    интересува ме колко често мога да използвам разтвор само от сапунени ядки и малко етерично масло. Сега се мия с обикновен шампоан, но искам да премина към този по-чист метод. Мия косата си всеки ден с шампоан за всекидневна опутреба и само понякога ползвам балсам за краищата. Нямам проблеми със себума, проста така ми харесва, но се притеснявам когато премина на новия метод да не се получи омазняване или изсушаване. Косата ми е естествено права и кестенява. Дори въпросът ми по скоро се съдържа в това дали сапунените ядки могат да доведат до изсушаване и как мога да го предотвратя без да спирам да си мия косата всеки ден?

    • HennaFox

      Здравейте, предлагам да опитате с отвара – вижте още рецепти. Този метод е по-щадящ, тъй като няма механично триене от праха върху косъма. Разклатете добре отварата преди употреба. Може да се съхранява няколко дни в хладилник.

      • Галя

        Благодаря за бързия отговор.
        Замислям да сваря сапунени ядки във вода, накрая да добавя зелен чай и да прецедя. Като истине ще добавя капка етерично масло от мента или портокал, а за балсам да ползвам разтворено във вода алое. Как ви се струва? Дали комбинацията е удачна?

        • HennaFox

          Най-добре опитайте и с, и без алое вера, за да добиете представа – на всеки косата реагира по различен начин. Иначе ми звучи добре, но с алое вера-то е лесно да се прекали, т.е. съвсем малко количество и само за краищата.
          Още нещо – понякога (не винаги) се получава натрупване, и ако след време косата не се усеща така чиста, както в началото, или има проблем с измиването на скалпа, се прави по-силно прочистване, напр. веднъж месечно, с обикновен шампоан.

          • Галя

            Благодаря ви много! 🙂

  5. Миа

    Здравейте!Днес измих косата си със смес от сапунени ядки, вода и етерично масло канела за аромат и мисля, че получих сериозна алергична реакция.Червено е и леко пари, като от слънчево изгаряне.
    http://prikachi.com/images.php?images/920/7921920e.jpg
    Какво мога да напрвя?

  6. HennaFox

    Здравейте, много неприятно изгаряне! Може би е от канелата, получавала съм изгаряне от неразредена.. какво количество беше? Какво може да се направи – нещо охлаждащо: намазване с кисело мляко, маска с амла, ако имате под ръка.. би трябвало да отшуми бързо.

    • Миа

      Канелата беше 2 капки, не мисля, че е от нея тъй като я разреждам в базисно масло и мажа с него тялото си.Понеже ,имах и по лицето изгаряне, то отшумя, но по гърба все още е червено.Явно все пак време му трябва и там ще се оправи.За жалост ако ги ползвам пак, първо ще трябва да направя тест за алергия.Благодаря за бързият отговор 🙂

  7. Милена

    Бих искала да споделя една моя рецепта за бързо освежаване на косата без измиване.
    Тъй като моята коса е тънка, се омазнява доста бързо, а колкото по-често я мия, толкова по-бързо се омазнява, с което се получава затворен кръг с твърде неприятен резултат. Също и когато пътувам, косата ми е в състояние да се омазни буквално за един ден, а на път невинаги има условия за измиване. Едно добро решение за подобни случаи са сухите шампоани тип дезодорант, само че те са прекалено скъпи и освен това изсушават косъма и предизвикват косопад. В стремежа си да намеря някакъв подобен, но безвреден и нескъп заместител, известно време ползвах сух талк от аптеката. Той обаче оставя косата матова и сивкава и спасява положението за не повече от ден, след което задължително косата трябва да се измие, защото се сплъстява. Тогава ми хрумна да използвам билките на Хенафокс, които са изключително фино стрити почти до консистенцията на талка и освен това са специално предназначени за коса. Правих опити с различни билки. Започнах с прах от сапунени ядки, после минах на билковата смес за подхранване на косата, нийм, касия, амла и изобщо всичко без продуктите с къна. Резултатът с всички тях е просто чудесен. Косата не става сивкава и не изгубва блясъка си. Веднага след поръсване наистина става по-матова, но до час-два блясъкът се възстановява напълно. А най-добър резултат имам с праха от рози, който не само че тутакси попива мазнината от косъма, но и придава на косата много приятно ухание. В допълнение, моята тънка и хвърчаща коса става видимо по-плътна, гъвкава и здрава. По принцип не ползвам сешоар, нито каквито и да било маши, преси и т.н. и затова не мога да кажа какъв би бил ефектът от прилагането им на третирана по този начин коса. Но като цяло заместването на 1-2 измивания на косата с билките на Хенафокс по никакъв начин не вреди на косата, не предизвиква косопад и оставя косата здрава, жизнена и с отличен вид. Прилагам метода вече повече от две години и наблюденията ми са достатъчно дългосрочни.
    Ето как точно го правя: Праха от рози държа в солничка с капаче, за да не се овлажнява. Сипвам малко количество от него върху дланта си и с потупващи движения нанасям върху косата в близост до скалпа. Може да се поръсва и директно, но тогава част от праха попада по дрехите, а понякога и в очите. След като съм поръсила леко най-омазнените зони, хубаво разбухвам и разтърсвам косата си и с пръсти масажирам леко скалпа в продължение на около половин минута. Цялата процедура отнема не повече от две минути и е наистина идеално решение, когато няма време или условия за измиване на косата.

    • HennaFox

      Много интересно, благодаря за чудесната идея! 🙂

      • Румяна И

        Здравейте! Страхотен блог! 🙂
        От съвсем скоро открих за себе си натуралните масла, а от още по-скоро – и билките. Към момента правя маслени маски на косата, използвам маслата и за лицето, като преди няколко дни направих и маслена баня – страхотно усещане! Не съм вярвала, че мазната ми кожа ще се чувства толкова добре от употребата на масълцата 🙂
        Сега чета и се опитвам да подбера най-подходящите за моя скалп и коса билки, тъй като искам да заменя употребата на шампоан с Вашите билки. Малка каша стана в главата ми след като изчетох един куп статии в блога и коментарите към тях 🙂 За това искам да попитам няколко неща:
        1. Имам коса, която се омазнява бързо – мия я всеки ден. Тъничка е, много мека и хвърчаща (когато не й сложа балсам/маска по краищата след шампоана) и се сплесква още на първия ден след измиване. Колебая се дали да се насоча към билковата смес за коса или да си взема сапунени ядки + билките, които се съдържат в сместа. Или пък да добавя сапунени ядки към сместа за коса? … Кой ще бъде най-оптималния вариант според Вас?
        2. Маслените маски ги правя веднъж на 7-10 дни. Със сигурност ще си направя и билково масло и ще пробвам и неговото действие. Ако обаче реша да постоя повече време с билките (т.е. да ги използвам като маска, вместо само за отмиване), мога ли да го правя между маслените маски, или не е удачно да са толкова често (може би трябва да пропусна една маслена маска и вместо нея да направя маска с билки?) ? Само да поясня – не говоря за маска с билково масло, а за билки, приготвени по някоя от рецептите за миене на коса. Има ли вероятност да се пренасити по някакъв начин скалпа/косъма със съответните съставки (каквато вероятност има при маслата) и да се получи негативен ефект?
        3. Четох, че когато косата се мие всеки ден, препоръчвате това да се прави с отвара, с цел щадене на косъма. Но пък от друга страна пише, че отварите са по-скоро за сухи коси … обърках се … :-/

        Ще бъда благодарна, ако се отзовете. Хубав ден! 🙂

        П.П. Благодаря и на Милена – това с праха от розовия цвят задължително ще го тествам! Този продукт вече го записах под номер 1 в списъка с покупките 🙂 Ако и при мен действа, направо ще се родя, както се казва 🙂

        • HennaFox

          Здравейте, много се радвам, че търсите и намирате своите методи за по-красива коса и кожа с масла и билки! 🙂
          1. Трудна дилема, затова:
          – в полза на билковата смес: тя е много подходяща за мазна коса; освен билките тя съдържа и глина, също така има малко по-приятен аромат (разбира се, можете да добавите етерично масло към всяка една смес от билки.
          – в полза на билките поотделно: добре е да експериментирате със всяка една от тях. Имам клиенти както със суха, така и с мазна коса, които предпочитат шикакая или сапунените ядки.. Т.е. може да направите измиване с тези билки поотделно и да откиете коя как се отразява на вашата коса. Можете да си направите отвара с тях.
          3. Отварата отмива малко по-слабо в сравнение с билковата каша, затова я препоръчвам при честа употреба (като по-щадяща косъма) или при суха коса, която няма много мазнина за отмиване.
          2. В Индия маските са цял ритуал. 🙂 Там жените традиционно посвещават цял ден на това – намазване с билки, измиване, подсушаване. Всъщност дългите им коси почти винаги са сплетени на плитка или кок и имат масло в тях; т.е. те не слагат масло с цел маслена маска, която се отмива. Така че не е проблем да си правите маслените маски, всъщност ако имате време може да намажете косата с масла, след 1-2 часа – отгоре да намажете и сместа от билки – тя ще помогне за отмиването на маслата (но при повече масла в косата може да не е достатъчна, т.е. да се наложи и шампоан).

  8. Pingback:Рецепти за измиване на косата - Блогът на HennaFox

  9. Румяна И

    Много благодаря за бързия и изчерпателен отговор! 🙂
    Като за начало реших да започна с билковата смес. После ще си набавя и билките поотделно, ще ги изпробвам и самостоятелно и ще преценя кои са „моите“ 🙂
    Иначе снощи си взех прах от розов цвят и днес вече го „изтествах“ 😀 . Доволна съм. Спасява положението достойно! Всичко, което е написала по-горе Милена е точно така. Косата не изглежда мръсна и мазна и сякаш придобива обема, който има след измиване. И наистина възвръща лъскавината си няколко часа след нанасянето на праха. Е, усещането не е като за чиста коса, но поне изглежда чиста. Което мен лично напълно ме устройва 😉
    Надявам се с течение на времето, с помощта на маслата и на билките, наистина да успея да регулирам омазняването, както на скалпа, така и на кожата на лицето и съответно да разредя миенето на косата.
    Благодаря още веднъж на Хена Фокс и на всички момичета, които пишат и споделят тук 🙂

    П.П. извинявам се, че отговарям чак сега, но имаше явно някакъв технически проблем – не можех да публикувам вчера.
    Междувременно пробвах билковата смес – ама наистина не очаквах такъв ефект! Не съм вярвала, че едни билки могат да измият така косата! И то мръсната ми коса, която не беше мита цели два дни! Очарована съм! 🙂
    Само искам да попитам още нещо – може ли да я нанасям на мокра коса, че на суха нещо ми е трудничко…

    • HennaFox

      Чудесно, благодаря много за подробния отзив 🙂 Билките за измиване могат да се нанасят на мокра коса. Препоръчвам нанасяне на суха коса най-вече за къната и тези маски, които престояват по-дълго върху косата, за да не капе сместа. 🙂

  10. Нати

    Здравейте от сапунените ядки получих сърбеж и парене по скалпа, така че внимателно момичета и винаги правете тест за алергия за всеки продукт поотделно. Но за сметка на това тулси и шикакай са страхотни продукти.

    • HennaFox

      Здравейте, благодаря за напомнянето – наистина е важно да се прави тест.

  11. Гери

    Здравейте, относно тази билкова смес, звучи чудесно за мазна коса, но на гърба на продукта прочетох, че дразни скалпа. А аз освен мазна коса имам и чувствителен скалп. Мога ли да я ползвам? И втори въпрос, понеже мисля да я предложа на човек, който се боядисва с обикновена боя (не билкова) – има ли шанс да отмие боята или нещо подобно?

    • HennaFox

      Здравейте, тази смес обичайно се отразява чудесно при чувствителен скалп, сърбеж и пърхот, както и мазна коса; смятам, че е съвсем подходяща за вас.
      Не сме получавали отзиви, че отмива боята – и не би трябвало, но с билките е доста индивидуално..

  12. Fria

    Здравейте,

    имам няколко въпроса относно вашите продукти? С гореща вода ли трябва да се смесва билковата смес за коса или няма значение колко е топла водата? Като цяло има ли правило с кои билки се ползва гореща вода и с кои не?
    Мога ли да си мия косата само с нея като се има в предвид, че не ми се омазнява много? Ако ползвам и шампоан, по-удачно ли е да ползвам първо билковата смес или е по-удачно да ги нанасям на чиста?
    Благодаря за страхотните продукти, които предлагате!

    • HennaFox

      Здравейте, много съжалявам, че сме пропуснали коментара и благодаря за милите думи!
      Билковата смес и билките, съдържащи сапонини като шикакай и сапунени ядки е добре да се смесват с топла към гореща вода; може да ги оставите да престоят 10-15 минути преди нанасяне.
      Може да измивате само с билковата смес, тя е напълно достатъчна дори при мазна коса. Всъщност препоръчваме в дните, в които ползвате билковата смес, да пропускате шампоана.

  13. Ефи

    Здравейте!
    Бих искала и аз да задам няколко въпроса, свързани си измиването на косата с билки.
    Опитвам се да намеря правилната за моята коса комбинация и от почти месец се мия само с билки, като само веднъж се наложи да използвам и шампоан, защото от маслената баня не ми се изми добре косата само с билки. (Билки съм заредила почти всякакви.)
    Напоследък (от няколко месеца) имам сериозен косопад и в опита си да си спася косата реших да пробвам да я мия само с билки. Обаче косопадът не спира, а косама ми се омазнява след втория ден. Опитвам се да я мия на третия или на четвъртия (нали работим сега от вкъщи), но не ми е приятно и получавам сърбеж в задната част на тила.
    Колко често и как е добре да се използват смесите за измиване с билки?

    • HennaFox

      Здравейте, косопадът може да има различни причини – промяна в диетата или дефицит на някои витамини, стрес, хормонални проблеми и др.
      Освен билките има значение какви други продукти за коса използвате – боя, балсам и др; дори твърдостта на водата оказва влияние. Добре е от време на време, напр. веднъж месечно, да правите по-дълбоко почистване на косата (има специални шампоани за това, но ако търсите по-натурален метод – измиването със сода и оцет върши работа, тук например можете да прочетете повече. Причината е, че върху косъма остават наслагвания с времето, които щадящите шампоани не са в състояние да отмият добре – дължи се най-често на балсами/маски за коса, но и натрупване на минерали от водата.
      Относно мазния скалп, можете да опитате да добавите балансиращи скалпа етерични масла – те ще добавят и приятен аромат към сместа. Вижте пример за такива масла в тази статия от нашия блог.

  14. Радостина

    Здравейте,
    искам да попитам дали има някаква опасност да се запушват порите на скалпа от билковата отвара за измиване, тъй като след прецеждане все пак остават частици от къната?

    • HennaFox

      Здравейте, доколкото ми е известно – няма такъв проблем; каквито и частици да остават след прецеждане, след това косата се изплаква с вода.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.