Меню Затваряне

Рецепти за измиване на косата

Измиване на косата

Знаете ли, че можете да измиете косата си само с билки? Индийските билки се използват от най-древни времена за поддържане на здрава и красива коса. Някои от тях са и ефикасно измивно средство. В основата на повечето традиционни рецепти за коса ще намерите шикакай, прах от сапунени ядки, амла в различни пропорции.

Шикакай – меко измивно действие, но също така създава балансирана среда върху скалпа и помага при пърхот и кожни възпаления. Богат е на витамини C, D и микроелементи; подхранва фоликулите и подпомага растежа на косата.

Прах от сапунени ядки – измива отлично косата и премахва пърхот и други кожни проблеми. Подходящ за мазна коса; има балансиращо действие.

Амла – придава блясък на косата и улеснява разресването. Използва се като балсам. Подчертава и оформя къдриците при чуплива коса.

Други билки, които може да добавите към рецептите за измиване:

– нийм: при пърхот и раздразнен скалп

– брингараж – подходящо при косопад; придава блясък. При редовна употреба може да потъмни леко косата.

– брахми – заздравява корените на косата; контролира преждевременното побеляване. При редовна употреба може да потъмни леко косата.

Рецепта 1

1-2 с.л. шикакай

2-3 с.л. амла

гореща вода

Приготвя се каша, която престоява няколко минути. Нанася се на суха коса най-напред върху скалпа, а остатъците от сместа се смесват с балсам за коса, и се нанасят по дължината. Престоява 15-30 минути, а под душа се прави допълнително лек масаж на скалпа, и се изплаква обилно с вода.

За допълнителен блясък може да се последва с изплакване с разтвор от вода и лимонов сок или оцет /пропорция 6:1/ – важи за всички рецепти.

Рецепта 2

2 с.л. шикакай на прах

2 с.л. амла на прах

Вариант 1: добавете топла вода, и оставете да престои 5-15 минути. Използвайте като паста – нанесете на скалпа и косата, като разнесете внимателно. Оставете да престои 5-15 минути. Изплакнете добре. Вариант 2 (за по-суха коса): добавете 4 чаши гореща вода, и направете запарка за около 5-10 минути. Когато течността е приятно топла, отцедете, полейте върху мокра коса и масажирайте добре.

Рецепта 3

1 с.л. прах от сапунени ядки

1-2 ч.л. шикакай на прах

1-2 ч.л. амла на прах

1 с.л. изсушен цвят от хибискус / каркаде

1 чаша вода

Съставките се заливат с водата, поставят се на котлона и се оставят да поврят петнайсетина минути. Течността се охлажда и прецежда. Пресипва се в бутилка /например от шампоан/, и се разклаща добре, докато се получи пяна. Нанася се на косата, и престоява 5-10 минути. Изплаква се обилно с вода. Ако остане от сместа, може да се съхранява в хладилник до една седмица.

Рецепта 4

1 с.л. амла на прах

2 с.л. шикакай на прах

2 с.л. прах от чимен / сминдух

2 с.л. изсушен цвят от хибискус / каркаде

Залейте съставките с вряла вода. Покрийте и оставете да престои 30 минути. Прецедете. Може да използвате течността щом се охлади; ще издържи няколко дни и в хладилник. Не използвайте при много светла коса – може да я оцвети леко.

Рецепта 5 (за суха коса)

1 чаша кокосово мляко

4 ч.л. шикакай на прах

Смесете добре, нанесете и оставете да престои върху косата 5-10 минути. Изплакнете обилно с вода.

С избраните билки може да си направите и още по-ефикасна маска за коса, като нанесете на суха или предварително намазана леко с масла коса и оставите да престоят за поне час.

Вижте още и: Лесно и освежаващо измиване на косата с билки

194 Comments

  1. нели

    Интересува ме, наистина ли всички тези билки – амла, сапунени ядки, шикакай, нийм – са напълно безопасни и нетоксични при бременност?

    • hennafox

      Здравейте,
      Амла, сапунени ядки и шикакай са напълно безопасни и нетоксични по време на бременност. По отношение на нийм има известни противоречия; консенсусът е, че нийм не бива да се използва вътрешно /под формата на чай, таблетки или масло/ по време на бременност. Под формата на прах нанесен външно е безвреден.

      • Кремена Кръстева

        Здравейте! Закупих си от вас Био шампоан Khadi с нийм против пърхот,Прах от розов цвят,Зизифус,Амла на прах,Брингараж на прах и Брахми ! Та..искам да ви попитам,някой от изброените продукти дали вреди при бременност,ако се използва върху коса или кожа? Благодаря!

        • HennaFox

          Здравейте, няма проблем да се използват при бременност.

  2. Atina Palada

    Мен пък ме интересува: доколко „чиста“ и без усещане за омазненост остава косата след едно такова измиване с алтернативни продукти? И на какво мирише? Има ли конкретен продукт, при чиято добавка да замирише приятно?

    • hennafox

      Косата ми е нормална към мазна; не се измива добре с билки единствено ако съм правила маслена маска преди това.
      Сместа мирише странно, но след като косата е измита не остава определена миризма. Може да се добавят етерични масла. В готовата билковата смес за коса има добавени екстракти от ветивер и лимон за по-приятен аромат.

  3. deska

    Имам малко по-различен въпрос, извинявам се ако е твърде отнесен, но има значение според мен. Може би сте запознати с възможността ЕС да забрани голяма част от билките и почти всички билкови лекарства и хранителни добавки да станат незаконни в ЕС. Това би ли засегнало и Вашите продукти? Има ли шанс ако приемат подобно правило, да се лишим от индийските билки по легален начин ?

    • hennafox

      За сега поне не мисля, че има такава опасност. Билките се внасят и разпространяват в България с козметично, не лекарствено предназначение (макар и да имат най-разнообразни приложения в Аюрведа). Разбира се всичко е възможно за съжаление..

  4. deska

    благодаря за отговора. дано не става така. пък аз ще си се запася превантивно 🙂

  5. deska

    получих си поръчката и много благодаря. много сте бързи и коректни. очарована съм от каяла и аргановото масло 🙂

  6. Siana

    А подходящи ли са за редовна употреба тези отвари? Ако не колко често е добре да се ползват? Дозите, които са дадени за една доза шампоан ли са? Ако не са може ли да ги държа в хладилник?

    • hennafox

      За една доза са, но зависи и от косата, дължина, тип и др. Тези рецепти са най-вече насочващи, т.е. може (и най-добре) да се пробват, променят количество, съотношение, състав.. Отварите са с много меко измивно действие и могат да се ползват колкото често е необходимо. Може да се направи малко по-голямо количество и да се съхранява във хладилник до една-две седмици.

  7. СИЛВИЯ СТЕФАНОВА

    Наистина ме впечатлиха Вашите продукти, но моят проблем е спицифичен. Бихте ли ми препоръчали рецепта при алопеция ареята, ако разбира се смятате, че някой от Вашите продукти може да ми помогне

    • hennafox

      Здравейте, индийските билки могат да се използват при алопеция ареата. Те навярно ще помогнат в случаите, когато алопецията е причинена от гъбичка/бактерия – в този случай е добре да се добави нийм в сместа – например равни части нийм, шикакай, амла, сапунени ядки – билките действат най-добре заедно, тъй като взаимно допълват действието си. Ако е в резултат на автоимунна атака обаче не вярвам да подобрят състоянието.

  8. Nedelina

    Здравейте, благодаря за бързият отговор. Имам още няколко въпроса. Брингараж и брахми могат ли да се използват едновремнно? Желанието ми е да ползвам Ваши продукти, но все още не мога да се ориентирам достатъчно. Каква е разликата между боята за коса и къната? Целата ми е да покрия бели коси, да придам живот и блясък на косата си, ако е възможно и малко обем понеже е доста тъничка? С какъв срок на годност са продуктите – къна, амла, индиго…Надявам се да не съм била досадна.
    С пожелание за по – усмихнат ден,
    Неделина

    • hennafox

      Здравейте,
      Индийските билки всъщност са най-ефективни, когато се ползват заедно – взаимно допълват и обогатяват действието си. Така че няма никакъв проблем брингараж и брахми да се използват заедно като маска.. те имат и леко измивно действие, но може към сместа да се добави и малко шикакай, да се нанесе на суха коса за около половин час и да се отмие – след това няма да има нужда от шампоан.
      Къната + индиго покрива по-добре белите коси от боята.. боята е по-удобна за употреба, но поради спецификата на всяка билка е по-добре да бъде приготвена поотделно /така къната има възможност да пусне повече цвят, от колкото като съставна част на боята/.
      Срокът на годност не е строго фиксиран, но след около две години след датата на производство оцветяващата способност намалява. При сегашната партида това означава юни 2013 за всички продукти.
      Поздрави и хубав ден!
      HennaFox

  9. Анастасия Пашалиева

    Здравейте,
    Купих си от Зелен магазин в Пловдив от Вашата билкова смес за коса. По-горе чета че различните съставни части на тази смес могат да се приготвя по различни начини. Въпросът ми е с тази билкова смес как да процедирам? Да я залея с гореща вода и да изчакам 15 минути или веднага да нанасям? Да прецеждам или не ? Мога ли да я смесвам с балкам, тъй като от многото боядисвания косата ми по краищата е леко суха? Моля, посъветвайте ме! Благодаря!
    Поздрави
    Анастасия

    • hennafox

      Здравейте,
      По-добрият вариант е да залеете с гореща вода и изчакате няколко минути преди нанасяне; измивните свойства са по-силни и се нанася по-равномерно, ако сместа е под формата на рядка каша – може да се пресипе и в шише от стар шампоан например и с него се дозира лесно в корените. Вариантите като отвара и с прецеждане са по-удачни за много суха коса.
      Може да използвате балсам отделно, след измиването.
      Поздрави,
      HennaFox

  10. Веси

    Аз предпочитам измиването с шампоан, но понеже и без това тънката ми коса в последно време изтъня ужасно, ми се иска да пробвам брингараж и брахми за да подсиля малко корените. Мога ли да ползвам само тези двете, като маска за корените? Да насям ли и по дължините и изобщо как да процедирам – на суха коса преди шампоана или на мокра след измиване (първия вариант на мен би ми бил по-удобен) Също за коса до раменето по колко от двете да използвам и с топла вода ли да ги разтварям? Много станаха въпросите 🙂

    • hennafox

      Здравейте, Веси,
      Може да се ползват като маска само в корените, преди измиване на косата. На суха коса, за поне половин час. Смесват се с топла към гореща вода; нанасянето е по-лесно при сравнително течна смес. Количеството много зависи от начина на нанасяне, но обикновено 1-2 с.л. са достатъчни.
      Може да направите и масло, ако предпочитате маслените маски:

      Домашно масло за коса с билки на прах
      На изток традицията да се масажира редовно скалпа и косата с топло масло датира от векове. В Аюрведа често се комбинират масла с комбинации от билки. Има много начини за приготвяне на билкови масла в домашни условия. Ето една такава рецепта.
      1. Изберете билки на прах (амла, брахми, нийм или друга, в зависимост от предпочитанията)
      2. Залейте една супена лъжица от билката с 1 супена лъжица гореща вода и оставете сместа 2-3 часа, за да се хидратират добре билките.
      3. Залейте овлажнените билки на прах с 4-5 супени лъжици масла (по избор, но най-добре със сусамово, кокосово, от синап или рициново, може и комбинирано) със стайна температура и разбъркайте добре.
      4. На много слаб огън нагрявайте сместа, като я бъркате непрекъснато продължително време, докато водата се изпари и билките изсветлеят. Трябва много да се внимава с температурата да не е висока, за да не се запържат и потъмнеят билките. Колкото по-ниска е температурата и по-продължително е изпаряването, толкова по-високо е качеството на полученото масло.
      5. Накрая се сваля от котлона и сместа се прецежда, за да се отделят твърдите частици от билките.
      6. Загрейте отново на слаб огън около 20-30 мин., за да се отдели окончателно влагата. Оставете да изстине.
      7. За съхраняването му използвайте стъклен непрозрачен съд или шише.
      Видът на билките и на маслата може да се променя, според предпочитанията ви.
      Маслото се прилага вечер, преди лягане, за да работи през нощта върху скалпа и косата – 1 път седмично за нормална коса, 2 пъти седмично за суха и 1 път на 2 седмици за мазна коса , по следния начин:
      Леко се затопля и се прави масаж на скалпа с кръгови движения около 30 минути, като косата последователно се разделя на части и се омасляват постепенно всички участъци. За предпазване на възглавницата от омазняване, се слага предпазна кърпа. Сутринта се измива с топла вода и щадящ шампоан.

    • hennafox

      Здравейте,
      Може да ги ползвате само в корените – на суха коса преди измиване, за поне половин час. Разтварят се с топла към гореща вода, количеството зависи и от начина на разнасяне – най-удобно е сместа да е сравнително течна. Обикновено 1-2 с.л. общо са достатъчни.
      Може да си направите и домашно масло с тези билки, ако предпочитате маслени маски.
      Домашно масло за коса с билки на прах
      На изток традицията да се масажира редовно скалпа и косата с топло масло датира от векове. В Аюрведа често се комбинират масла с комбинации от билки. Има много начини за приготвяне на билкови масла в домашни условия. Ето една такава рецепта.
      1. Изберете билки на прах (амла, брахми, нийм или друга, в зависимост от предпочитанията)
      2. Залейте една супена лъжица от билката с 1 супена лъжица гореща вода и оставете сместа 2-3 часа, за да се хидратират добре билките.
      3. Залейте овлажнените билки на прах с 4-5 супени лъжици масла (по избор, но най-добре със сусамово, кокосово, от синап или рициново, може и комбинирано) със стайна температура и разбъркайте добре.
      4. На много слаб огън нагрявайте сместа, като я бъркате непрекъснато продължително време, докато водата се изпари и билките изсветлеят. Трябва много да се внимава с температурата да не е висока, за да не се запържат билките. Колкото по-ниска е температурата и по-продължително е изпаряването, толкова по-високо е качеството на полученото масло.
      5. Накрая се сваля от котлона и сместа се прецежда, за да се отделят твърдите частици от билките.
      6. Загрейте отново на слаб огън около 20-30 мин., за да се отдели окончателно влагата. Оставете да изстине.
      7. За съхраняването му използвайте стъклен непрозрачен съд или шише.
      Видът на билките и на маслата може да се променя, според предпочитанията ви.
      Маслото се прилага вечер, преди лягане, за да работи през нощта върху скалпа и косата – 1 път седмично за нормална коса, 2 пъти седмично за суха и 1 път на 2 седмици за мазна коса , по следния начин:
      Леко се затопля и се прави масаж на скалпа с кръгови движения около 30 минути, като косата последователно се разделя на части и се омасляват постепенно всички участъци. За предпазване на възглавницата от омазняване, се слага предпазна кърпа. Сутринта се измива с топла вода и щадящ шампоан.

  11. rayazzzr

    Здравейте,

    За първи път ще ползвам вашите продукти и съм много ентусиазирана. Моята коса е много мазна и трудно се измива дори с професионални шампоани – дори е необходимо да я измивам по няколко пъти, за да придобия усещането, че ми е чиста…. Моля ви да ми дадете рецепта за измиване на мазна коса като моята и да ме посъветвате кои продукти са най-подходящи за мен и кои да си поръчам съответно.
    Благодаря ви предварително,
    Поздрави,
    Тони

    • hennafox

      Здравейте,
      По принцип индийските билки действат по-добре при мазна коса, от колкото много суха; придават обем и в много от случаите регулират омазняването. Рецептата в повечето случаи е въпрос на индивидуални предпочитания и проба-грешка. За начало може да опитате с шикакай, прах от сапунени ядки и амла в равни части. За мазна коса може да добавите и малко глина към сместа. За да подействат по-добре билките: смесете ги с умерено гореща вода и изчакайте 10-15 минути; сместа е по-лесна за разнасяне, ако е сравнително рядка – може да пресипете в шише от стар шампоан – така дозирането е по-лесно. Може да нанесете на суха коса като маска за около половин час преди измиване, или на мокра под душа, като е добре да престоят 10 минути на косата.
      Нямаме една конкретна билка за мазна коса; те действат най-добре по няколко в комбинация, тъй като взаимно допълват действието си. Може да опитате и с готовата билкова смес, тя измива добре и мазна коса. Въпросът е по-скоро в смесването с достатъчно топла вода, нанасянето и достатъчното време на престой. 🙂
      Поздрави,
      HennaFox

    • Violeta

      Тони,
      Аз съм (бях) с мазна коса. От август 2010г. ползвам само тези билки за косата си – измиване и боядисване. Косата ми никога не е била по-хубава. Има блясък, не мазнее въобще. Преди на третия ден задължително трябваше да се измие. Сега мога да изкарам и цяла седмица и пак не се омазнява. Просто се измърсява. Излизаха ми и малки гнойни пъпчици по главата. И те изчезнаха. И косата пада съвсем малко, което все пак е нормално. И аз съм ползвала какви ли не шампоани – от много скъпи до много евтини, но уж ефективни. Нъцки… Сега не мога да опиша на всички колко се кефя (не мога да намеря по-точна дума, колкото и жаргонно да звучи). На всичкото отгоре, не замърсявам и природата, защото те си идват от там. Ако ви е грижда,де. Защото то не е задължително. С две думи, само хубави неща мога да кажа.

      • Maria

        Тони, с какво точно си миеш косата, ако е удобно да споделиш, че и аз имам същия проблем – косата ми е тънка и мазна – мия я на 2 дни, понеже на 3-тия вече е ужасно мазна. Нямам косопад, но си е рядка и тънка някъде от пубертета /няма да ти обяснявам каква страхотна коса имах като малка…/. И при мен шампоаните нямат почти никакъв ефект нито върху омазняването, нито върху плътността на косата. Твоята история малко ме обнадежди и ми се иска и аз да пробвам с тези продукти 🙂
        Благодаря предварително!
        Поздрави, Мария

      • Maria

        Ох, много съм завеяна, въпросът беше към Виолета, не към Тони. Ужасно съжалявам!

        • Violeta

          Мария, ако щеш вярвай,от както съм писала това, не съм влизала тук. И точно днес си боядисвах косата и влязох да се консултирам с някоя рецепта, защото никога не ги помня. И гледам имало въпрос към мен. Та, първо започнах да използвам шикакай и амла, после добавих сапунени ядки. После започнах да добавям и от другите-брингараж, брахми, нийм.Имам доста от тях, но без горните 3 гледам да не оставам никога. Всъщност аз не само си мия косата, но и я боядисвам пак с билки от тук. Преди използвах какви ли не бои, последно професионални, купувах ги от фризьора си, който едва ме доподстрига, когато му споделих с какво се боядисвам и мия вече. Повече не се и върнах при него. После пък се научих и сама да се подстригвам с коса под раменете, но това е друга тема. Мария, ако не пробваш, няма да разбереш. Само да предупредя, че няма нищо общо с шампоана – няма пяна, миризмата е от рода на къната. След измиването докато е мокра косата усещам леко миризма. Като изсъхне, няма нищо. За по-лесно разресване не използвам вече разни кристали, ами масло от жожоба (няколко капки). Сега видях дори рецептата за масло от билките и мисля и нея да си направя. То ще излезе, че съм маниак на тема коса, но не е така. Боядисвам я 1-3 пъти в годината и я мия 1-2 в седмица. Маски рядко правя. Въобще не обръщам внимание на косата. Но е факт, че в сравнение с преди е по-хубава. Не бих си купила шампоан за нищо на света, пък колкото и био и органик да е. Спирам, че стана предълго. Абе, с две думи:Пробвай с по една опаковка! Иначе няма как да разбереш за себе си. Всеки е различен все пак.

          • Maria

            Много ти благодаря, Вили, не ми е било нещо спешно, така че не се притеснявай. В момента съм затрупана с работа, но щом приключи т.нар. календария, ще направя точно така – ще взема по една опаковка от тези неща и ще експериментирам 🙂 Поздрави и хубав ден!

  12. Мирей

    Здравейте,
    Преди 4 месеца родих и сега косата ми започна да капе ужасно, изтъня и заприлича на метла. На всичко отгоре и се омазнява на два дни. Поръчах си къна, индиго и брингараж. Бихте ли ми казали как най-ефикасно да ги използвам?

    • hennafox

      Здравейте,

      Къната и индигото са, разбира се, за оцветяване 🙂 Ако имате въпроси за тяхната употреба и възможностите за цвят, ще се радвам да отговоря допълнително.
      Брингараж може да се ползва по няколко начина. 1 с.л. може да се добави накрая в сместа с къна/индиго. Може да се направи и маска на косата с него – прави се по-рядка смес и се нанася на суха коса; престоява за половин час преди измиване. Често се добавя в смес за измиване (в комбинация с шикакай/сап.ядки/амла). Друг много хубав вариант е да си направите масло от брингараж – то е подходящо за масаж на корените, а също и маслена маска на цялата коса. Ето една основна рецепта за масло от билки (може да се приготви и в по-голямо количество, стига да се спазят съотношенията):
      1 ч.л. билка се залива с 1 ч.л. вряща вода. Оставете да престои за 2 часа. Разбъркайте получената паста с 4-5 ч.л. масло по избор (на стайна температура) – билките ще започнат да се утаяват на дъното на съда. Започнете да загрявате на най-ниска температура – маслото трябва да е топло до леко горещо. Тази температура е добре да се поддържа 2-3 часа за най-добър резултат, като съдът е оставен непокрит. Оставете маслото да се охлади и прецедете. След това загрейте отново на съвсем слаба степен за около 20-30 минути. Оставете да се охлади и пресипете в подходяща непрозрачна бутилка.
      Преди да използвате маслото, добре е да го затоплите леко.
      Поздрави,
      HennaFox

  13. Eфи

    Здравейте,
    ползвала съм ваши продукти и съм мнного доволна от резултатите, но наскоро реших да сменя цвета на косата си и сега е руса. Искам да ви питам дали продуктите ще навредят по някакъв начин на цвета или кои биха оказали влияние и кои не. Преди ползвах амла, шикакай и кайсиеви ядки на прах под формата на маски за коса.
    Благодаря!

    • HennaFox

      Здравейте, много е индивидуално – най-често амла, брахми и брингараж потъмняват леко цвета на косата. Но има хора, за които разлика няма.
      Този ефект е временен, отмива се, така че може да опитате. Касията най-вероятно ще придаде по-златист цвят.

      • Eфи

        Привет отново! Все пак реших да направя по-обстойно проучване по въпроса за индийските билки и боядисаната руса коса и намерих ето това:http://forums.longhaircommunity.com/archive/index.php/t-78306.html
        Стигнах до извода, че за мое огромно съжаление, е по-добре да не си правя експерименти. Поствам го за да имате повече информация ако някой клиент се интересува.

        • Лили

          Ефи,със сигурност ли нито една от индийските билки на прах не е подходяща за руси коси :(?Няма ли някоя,която въобще да не оцветява,а асамо да подхранва?

          • HennaFox

            Зизифус със сигурност не оцветява. 🙂

          • HennaFox

            Зизифус със сигурност не оцветява. 🙂

  14. Даниела

    Къната и касията на чиста или на мръсна коса се нанасят?

    • HennaFox

      Здравейте, най-добре е да се нанесат на чиста коса.

  15. Десислава

    Здравейте, имам дълга до средата на гърба, гъста, твърда и с дебел косъм коса, нито суха, нито мазна – кестенява (с доста бели косми вече). Поръчах си от Вашия сайт прах от сапунени ядки, шикакай, амла, нийм, брингараж, брахми, глина. Бихте ли ми помогнали с ориентировъчна рецепта и количества от всяка билка при направата на смес за измиване на косата ми, достатъчна за 1 къпане? Благодаря предварително за отговора Ви. Честит 8-ми март на всички дами!

    • HennaFox

      Здравейте и честит празник!
      За начало може да опитате следната пропорция: по 3 ч.л. шикакай, прах от сапунени ядки, амла; по 2 ч.л. брингараж и брахми; по 1 ч.л. глина и нийм. Смесва се с гореща (не вряла) вода. За 1 измиване – много зависи от нанасянето, за дълга и гъста коса са необходими между 2 и 4 с.л. общо суха смес. Най-лесно се нанася ако приготвите рядка смес и пресипете в бутилка от стар шампоан, с който ще дозирате по-прецизно направо върху косата, като наблегнете на корените. Щом изпробвате рецептата, може да пресипете всички билки в общ голям буркан за по-лесно приготвяне следващите пъти. 🙂

  16. Гергана

    Здравейте, скоро си взех от билковата смес за коса и съм много доволна, не съм предполагала, че ще мога да си измия косата без шампоан. Имам следния проблем: Преди, както и сега имам чувството, че косата ми е тип мазна, но пък кожата на скалпа ми е суха и ми се струва, че билковата смес я изсушава допълнително(кожата). Не съм сигурна дали правилно преценям, имам нужда от съвет. Мисля си за арганово масло, но засега не съм си взимала още. Има ли и нещо друго, което мога да ползвам след измиване да речем, за скалпа и краищата и то да не стои мазно, ако не се отмие? Благодаря предварително! Ползвам и черния молив за очи и гребен от праскова, от които също съм много доволна 🙂

    • HennaFox

      Здравейте, обикновено комбинацията е обратната – мазен скалп и сухи краища, тъй като себумът се секретира от кожата на скалпа и по-трудно достига до краищата на косата. Самата коса може би се омазнява от често пипане с ръце, стилизанти и др. Може да опитате масаж на скалпа и маслена маска за поне 20-30 минути преди измиване на косата, може и с арганово масло – то пак е сравнително мазно, т.е. ако става въпрос за без отмиване – съвсем малко количество, 1 капка разтрита добре между пръстите – лесно може да се прекали с количеството и да изглежда мазно.
      Може да опитате и с отвара от билковата смес, тя е по-щадяща за суха коса. Разтварят се 2 с.л. в 3-4 чаши гореща вода, съдът се покрива и се оставя за поне 5 минути. Течността се отцежда /с помощта на филтър за кафе, или подобно – прахът е доста фин/, и когато се охлади до приятна температура, се полива върху косата и се масажира. Измиването може да завърши с разтвор на оцет, силно разреден във вода – оцетът също помага при раздразнен скалп.

  17. Лили

    Здравейте, искам да започна да си мия и поддържам косата по есетствен начин, но се притеснявам как влияят на цвета на боядисана коса тези билки. Има ли някой опит? Аз съм ярко червена, цветът се поддъжра трудно и не знам дали няма да настъпи някакво обезцветяване или оцветяване в нежелателен цвят от билките…

  18. Mema

    Искам да попитам дали може да измивам косата си с билките всеки ден, защото е много мазна ? Когато омазняването намали естествено ще разредя миенията, но в момента ми се налага да я мия всеки ден.

    • HennaFox

      Здравейте, най-щадящи за косата при честа употреба са рецептите с билките като отвара. Ако по този начин косата се измива добре – няма проблем. Но в рецептите, които билките се ползват като каша, е възможно при ежедневна употреба поради механично триене (пак зависи как точно се измива косата) да се получи увреждане на косъма.

  19. Mema

    А според вас колко пъти на седмица е нормално да се измива косата, когато билките са вив вид на каша ?
    Също искам да споделя, че косопада ми намаля значително, а две години се боря безуспешно с него.

    • HennaFox

      Няма строго определена честота и не знам за специални изследвания по въпроса, но в Индия най-често косата се измива с билките един-два пъти седмично. Според мен ако косата изглежда все по- добре, лъскава и здрава, явно полагате правилни грижи за нея и не е необходима някаква промяна; ако забележите сухота или нещо друго нежелано, тогава е добре да потърсите причината.

  20. Наталия

    Здравейте,имам желание да започна да ползвам вашите билки, и се надявам да ми помогнете. Имам тънка,рядка и много мазна коса без никъкав обем, налага ми се да я мия всеки ден.Ориентирала съм се основно към алма,шикакай,сапунени ядки и може би касия.Но също ми допадат и нийм,брингараж и глина. Въпроса ми е дали мога да ползвам всички тези продукти или са прекалено много. Ще съм ви благодарна ако ми кажете кое е най-подходящо за моята коса.

    • HennaFox

      Здравейте, индийските билки действат най-добре в комбинация – взаимно се допълват чудесно, и почти всички изброени билки влизат в състава на билковата смес. Особено подходящи са за Вашия тип коса, но като цяло не се препоръчват за ежедневна употреба – или ако е ежедневна, то е добре да са приготвени във вид на отвара, за да се намали възможността за триене и каквото и да е механично увреждане на косъма. Може да погледнете например рецепта 3 и 4 от тук – но са възможни всякакви комбинации и съветът ми е да експериментирате, за да откриете кое се отразява най-добре конкретно за Вашата коса.
      Може да използвате и всички тези билки заедно, най-лесно се получава като се пресипят в голям буркан, от който да взимате само нужното количество за измиването.

  21. Наталия

    Благодаря за отговора,но имам още няколко въпроса. Може ли да ми кажете как точно се прави тази отвара,защото всички билки са прахообразни. И може ли примерно 2 пъти в седмицата да правя маски с каша,а останалите дни само с билкова отвара, и нужно ли е след процедурите да мия с шампоан?